[021] 77162930
ساعات کاری : شنبه تا سه شنبه
با تعیین وقت قبلی
پیروزی، روبروی مترو نیرو هوایی، پلاک ۱۶۸ ساختمان کیمیا ،طبقه پنجم واحد ۹

اگزما و خشکی پوست

اگزما و خشکی پوست

اگزما یا درماتیت واژه ای برای بیان انواع مختلفی از التهابات پوستی است. اگزما بیماری خطرناکی نیست بلکه نشانه و علامتی است که در پوست ایجاد می شود که شامل قرمزی پوست، التهاب همراه با خارش می باشد و در نوع حاد آن با زدن تاول همراه است. اگزما مسری نیست. رایج ترین نوع اگزما، اگزمای آتوپیک یا سرشتی است که زمینه ژنیتکی و منشا درونی دارد که عوامل خارجی هم می تواند آن را تحریک کند و اگزمای تماسی که عوامل بیرونی باعث تشکیل آن می شود .

علائم اگزما

 • التهاب
 • ورم
 • قرمزی
 • خارش شدید پوست
 • پوسته پوسته شدن پوست

دکتر مصطفی خدایاری ، مهارت و دانش بالایی در امور زیبایی پوست و مو دارند. دکتر خدایاری با استفاده از مجهزترین دستگاه های پزشکی و مواد باکیفیت آماده ی ارائه ی خدمات زیبایی به شما عزیزان می باشد. می توانید به منظور درمان اگزما و خشکی پوست ، به روش های زیر با دکتر خدایاری ، ارتباط برقرار کنید:

شماره های تماس : 021 77162930

کانال اینستاگرام : Drkhodayari

 

انواع اگزما

در هر نوع اگزماها عوامل تحریک کننده خاصی وجود دارد که این عوامل در همه افراد مشترک نیست. از انواع اگزماها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگزمای تحریکی
 • اگزمای تماسی : که شایع ترین آنها بر روی دست ایجاد می شود
 • اگزمای آتوپیک : بر اساس سابقه خانوادگی می باشد. نوزادانی که تازه متولد می شوند مادرزادی پوست خشکی دارند و ضایعات اگزمایی در پوست آنها مشاهده می شود.
 • اگزمای مزمن : که علامت آن خارش شدید و افزایش ضخامت پوست است
 • اگزمای آلرژیک : که در اثر آرژی به عوامل محیطی بیرونی مانند رنگ ها و فلزات و عوامل دیگر بروز می کند.
 • اگزمای زمستانی : نوع دیگری از اگزما وجود دارد که معمولا در سنین بالا ایجاد می شود. این اگزما در اثر خشکی بسیار زیاد پوست در فصول سرد پاییز و زمستان به دلیل نبود رطوبت در افراد سالمند مشاهده می شود. در این افراد علاوه بر اینکه پوستشان خشک می شود یک التهابی هم به آن اضافه می شود که باعث می شود یک سری ترک هایی در پوست ایجاد شود که گاهی ممکن است این ترک ها افزایش پیدا کند و بین آنها قرمز شود و خارش ایجاد شود. حمام مکرر با صابون هایی که PH آنهایی که به پوست نزدیک نیست و استفاده مداوم از مواد شوینده و تغذیه نامناسب و عدم مصرف مایعات به اندازه کافی در تشدید این اگزماها نقش اساسی دارند.

علل خشکی پوست

همه ما ممکن است خشکی یا چربی پوست را تجربه کرده باشیم. بسیاری از مشکلات پوستی ممکن است ژنتیکی باشد. خشکی پوست بیشتر در بزرگسالی و با نزدیک شدن به سن کهولت یعنی بعد از 60 سالگی ایجاد می شود. بنابراین یکی از دلایل عمده خشکی پوست افزایش سن است. از نظر پزشکی و بالینی دلیل خشک شدن پوست کم شدن چربی پوست نیست. در واقع پوست نمی تواند چسبندگی خود را در سطح خارجی پوست نگه دارد و میزان نفوذپذیری خود را نسبت به آب از دست می دهد و نمی تواند آب را در خود نگه دارد. تمام این مسائل باعث خشکی پوست می شود حتی گاها ممکن است در اثر شدت خشکی پوست، حالت پوسته ریزی پیدا کند.

اگزما و خشکی پوست

اگزما و خشکی پوست

پیشگیری از اگزما

یکی از راه های پیشگیری از اگزماها پرهیز از عوامل تحریک کننده و تشدید کننده آنها می باشد و به بیماران توصیه می شود تا از عواملی مانند مواد محرک، سوزاننده و موادی که باعث حساسیت و تشدید اگزما در پوست می شود دوری کنند و روی موضع را مرطوب نگه دارند، تا از ابتلا به انواع اگزماها جلوگیری کنند.

درمان اگزما

به دلیل اینکه نقش ژنتیک در اگزماها غالب است تقریبا اکثر درمان ها جنبه کنترل کننده دارند و روند بهبودی دائم و قطعی برای اگزما بسیار سخت می باشد. به طور کل دو نوع درمان وجود دارد: درمان کوتاه مدت و درمان بلند مت. در درمان کوتاه مدت پزشک با تجویز یک سری پماد ها و داروها مخصوص زمانی که اگزما شدت پیدا کرده است به بهبودی اگزما اقدام می کند. درمان بلند مدت یا نگه دارنده از درمان حاد سخت تر می باشد برای درمان نگه دارنده ابتدا باید خشکی پوست برطرف شود و میزان مواجه با مواد تحریک کننده باید کمتر شود.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر مصطفی خدایاری پزشک پوست، مو، زیبایی و تناسب اندام

تیم محتوا

پاسخ

دوازده + 14 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button