دکتر مصطفی خدایاری » دانستنی‌های پوستی » برداشتن خال و زگیل با ساده ترین روش
۷ دقیقه
[ratemypost]

برداشتن خال و زگیل با ساده ترین روش

برداشتن خال و زگیل
آنچه می خوانید...

بسیاری از افراد در طول زندگی خود، دچار ضایعات پوستی مانند خال و زگیل در نواحی مختلف بدن خود شده اند. برداشتن خال و زگیل هم می تواند جنبه ترمیمی داشته باشند که درمان این عارضه ها باعث بهبودی و تبدیل نشدن خال و زگیل به مشکلات بدخیم می شود و جنبه زیبایی آن  که در بهبود زیبایی فرد بسیار مهم می باشد.

خال های پوستی

خال ها دارای انواع گوناگون با منشا های متفاوت هستند، بعنوان مثال: خال ها می توانند مادرزادی – ارثی و یا اکتسابی باشند. همچنین رنگ خال ها نیز گستره ی متنوعی را شامل می شود ، یعنی ممکن است خال ها حاوی رنگدانه باشند (اغلب به رنگ قهوه ای یا مشکی روی پوست ظاهر می شوند) و یا جزء خال های عروقی قرار گیرند.

خال ها دارای انواع گوناگون با منشا های متفاوت هستند، بعنوان مثال: خال ها می توانند مادرزادی – ارثی و یا اکتسابی باشند. همچنین رنگ خال ها نیز گستره ی متنوعی را شامل می شود ، یعنی ممکن است خال ها حاوی رنگدانه باشند (اغلب به رنگ قهوه ای یا مشکی روی پوست ظاهر می شوند) و یا جزء خال های عروقی قرار گیرند. ضایعات پوستی ممکن است به صورت ماردزادی باشد، مانند خال های کوچک و بزرگی که هر انسانی تعدادی از آن را در بدن خود دارد. برخی از ضایعات پوستی نیز ممکن است در اثر عوامل محیطی مثل مواد شیمیایی ایجاد شوند. این خال و زگیل هایی که در بدن وجود دارد را می توان با آزمایشات و بررسی های مختلف تا حدودی درمان کرد. البته برخی از این ضایعات نیز در موارد خاص ممکن است درمان نشود.

خال صورت

خال و زگیل ها قبل از برداشته شدن، باید توسط متخصص این کار معاینه دقیق شوند و بررسی های لازم از لحاظ شکل ظاهری، اندازه و ابعاد، رنگ، و زمان آغاز به رشد آن، انجام شود. زیرا تمام این دلایل می تواند علت ایجاد آن را مشخص کرده و پزشک می تواند بهترین راه را برای درمان، انتخاب نماید.

زگیل چیست؟

زگیل بر سطح پوست

گاهی افراد به طور ناگهانی با زائده هایی ریز و خشن روی سطح پوست خود رو به رو می‌شوند که از نظر رنگ کمی مشابه با رنگ پوست می‌باشد. انواع زگیل معمولا در اندام های دست و پا بیشتر مشاهده می‌شوند اما به این معنا نیست که صورت و سایر اندام ها درگیر این موضوع نشوند و هیچگاه زگیل در آن ها رویش نکند. یکی از علت هایی که کودکان بیشتر از بزرگسالان به زگیل بدن دچار می‌شوند، سیستم ایمنی پایین بدن آن ها است و این موضوع سبب شده تا بسیاری از ویروس ها را به خود جذب کنند. گاهی زگیل هایی در بدن ایجاد می‌شود که بعد از مدتی ناخودآگاه دیگر اثری از آن را روی پوست خود نمی‌بینید زیرا برخی از انواعش بعد از رویش خود به خود حذف می‌شود اما اکثریت آن ها روی سطح پوست باقی می‌مانند.

ویژگی خال های پوستی

خال ها را از نظر ویژگی های زیر مورد بررسی قرار می دهند:

 • منشاء خال ( ارثی یا اکتسابی )
 • نوع خال ( پیگمنتانه یا عروقی )
 • اندازه ی خال
 • عمق خال
 • منطقه ای از بدن که خال در آن واقع شده است.

در مبحث برداشتن خال ، تمرکز بر روی خال های رنگدانه دار و پیگمانته می باشد و همانطور که بیان شد، این خال ها ممکن است بصورت مادرزادی و یا اکتسابی ایجاد شده باشند. اگر منشا خال مادرزادی باشد ، از بدو تولد همراه فرد هستند.

اگر بعد درمانی خال هارا در نظر بگیریم، لازم است بدانید درصد کمی از خال ها ممکن است بدخیم باشند و فرد را متحمل عوارض نامطلوبی کنند.

برخی خال ها بصورت اکتسابی و به مرور زمان در فرد در دوران کودکی، نوجوانی و یا جوانی ایجاد می شوند. در مواردی ممکن است خال ها تا سنین 35 سالگی در نقاط مختلف بدن، ایجاد گردند.

علل ایجاد خال

علل ایجاد خال

 • سابقه ی ژنتیکی
 • نور آفتاب ( اشخاصی که دچار آفتاب سوختگی شده باشند ، تعداد خال های بیشتری در بدن آن ها ظاهر می گردد. )
 • اختلالات هورمونیک
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی بافت پوستی
 • چربی
 • مصرف برخی از داروها ( مانند قرص ضد بارداری)
 • آلوده شدن خال به دلیل مصرف بیش از اندازه ی مواد غذایی سرخ کردنی و ناسالم و …

انواع ضایعات پوستی

 • هایپرپلازی غدد سباسه
 • خال های سبورئیک
 • لکه های لنتینگو
 • گوشت اضافه
 • سیرنگوما
 • میلیا
 • زگیل
 • خال

 انواع زگیل

زگیل ها دارای انواع گوناگونی هستند و فقط به یک دسته بندی ختم نمی‌شوند بنابراین در این قسمت به همه مدل های آن اشاره خواهیم کرد تا در صورت احساس هر کدام از آن ها به بهترین متخصص پوست مراجعه نموده و برای حذف آن ها اقدامات لازم را انجام دهید.

زگیل های معمولی

این نوع از زگیل ها معمولا ر ابعاد زیاد بزرگ نیستند و اغلب بر سطح دست و پا رشد می‌کنند.

زگیل پهن

این نوع زگیل معمولا دارای سطح پهنی هستند که اغلب در تعداد زیادی ناگهانی پدید می‌آِند.

زگیل رشته ای

اینن نوع زگیل معمولا بر سطح لب یا انگشتان دست پدید می‌آیند.

زگیل پاشنه

می‌توان گفت از دردناک ترین انواع زگیل است زیرا بسیار سخت بوده و در نقطه بدی قرار دارد.

زگیل تناسلی

همانطور که از نامش پیداست بر سطح آلت تناسلی ایجاد می‌شود و به زگیل های مقاربتی معروف هستند. اغلب در نواحی مجرای ادرار یا مقعد و حتی بر سطح آلت تناسلی پدیدار شده که از بزرگترین عوارض و بدی های آن سرایت و انقال به شریک جنسی می‌باشد. این نوع زگیل در کودکان وجود ندارد و فقط افرادی را درگیر می‌کند که دارای روابط جنسی فعال نیز هستند.

روش های برداشتن خال و زگیل

معمولا زمانی برداشتن خال صورت می گیرد که، فرد از نظر ظاهری احساس مطلوبی نداشته باشد و یا اینکه خال دستخوش تغییراتی شده باشد. تغییرات خال ممکن است بصورت های گوناگونی ایجاد گردد مانند: تغییر در اندازه ، شکل ، رنگ و یا حتی ایجاد علائمی بر روی خال و… .

در برخی موارد با تغییر یافتن خال و زگیل ممکن است خال متورم و ملتهب گردد وعلائمی همچون خارش ایجاد کند. همچنین با تغییر اندازه و شکل خال ، ایجاد نامتقارنی در شکل و توزیع رنگ در خال بیشتر می گردد که این امر نیاز به پیگیری و بررسی دارد. با نمونه برداری از این خال ها و تشخیص پزشک ، برداشتن خال یا زگیل به روش های متفاوت صورت می گیرد.

 • جراحی: در این روش که یک روش قدیمی محسوب می شود پس از بی حسی موضعی، زگیل یا ضایعه با چاقو برداشته می شود. مشکل بزرگ این روش این است که برای برداشتن خال نیاز به برش عمیق وجود دارد که موجب ایجاد جای زخم می شود.
 • استفاده از امواج رایوفرکانسی یا RF: در این روش به کمک امواج با فرکانس بالا، گوشت اضافه، زگیل، خال و دیگر ضایعات محو می شوند. در این نوع عمل، گرمای کمتری نسبت به لیزر در پوست ایجاد می شود و یکی از روش های مدرن است که در مراکز زیبایی، برای خالبرداری از آن استفاده می شود. در این روش می توان عمق آسیب پوستی را تعیین کرد و در صورتی که پزشک از ساختمان پوست اطلاع داشته باشد و بر تکنولوژی RF،  تسلط داشته باشد.، اسکار و جای زخم به جا نخواهد ماند. روش درمان با FR مبتنی بر حرارت نیست، به همین دلیل بهبودی و ترمیم ضایعه از روش های دیگر سریع تر است. مقرون به صرفه بودن، یکی دیگر از نقاط قوت این روش می باشد.
 • استفاده از محلول اسیدی و تزریق موضعی: این روش، ضایعه و خال و زگیل را به مرور از بین می برد.
 • لیزر: این روش مانند روش سوزاندن خال است اما با این تفاوت که از امواج لیزر برای تخریب خال استفاده می شود. از لیزر می توان برای برداشتن خال های اطراف چشم، پلک ها و ناحیه های حساس استفاده کرد. لیزر به دلیل گران بودن و ایجاد آسیب بافتی به دلیل اینکه میزان نفوذ آن غیر قابل کنترل است، باعث طولانی شدن زمان ترمیم خواهد شد. روند ترمیم در این روش تا دو هفته به طول می انجامد.

مزایای برداشتن خال و زگیل

زگیل ها یا خال های گوشتی دارای ضرر آنچنانی نیستند اما عوارضی چون خارش، سوزش و درد را به همراه دارند. برداشتن خال یا زگیل این عوارض را از بین برده و از خارش ها و خشکی این موارد رها خواهید شد. افرادی که به زگیل پاشنه پا دچار می‌شوند، درد زیادی را متحمل خواهند شد. مزیت دیگر برداشت زگیل از سطح بدن موجب شده تا این مورد یه سایر افراد سرایت نکند و موجب خحالت فرد مبتلا نشود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

یک پاسخ
 1. سپاس فراوان از مطالب خوب شما درباره درمان خال و زگیل. مطالب صفحه بسیار عالی، کاملا علمی و منطبق بر دانش روز میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 1 =