۷ دقیقه
[ratemypost]

تخلیه چربی

تخلیه چربی
آنچه می خوانید...

امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی و شرایط کاری افراد و پشت میز نشینی های طولانی مدت افراد ممکن است دچار تجمع و افزایش چربی در قسمت های مختلف بدن شوند و علیرغم مراجعه به مشاور تغذیه و گرفتن رژیم های غذایی سنگین و ورزش باز هم از شر این چربی ها خلاص نمی شوند. روش های مختلفی برای از بین بردن این چربی های موضعی به وجود آمده وجود دارد. استفاده از این روش ها درمان چاقی نیست.

ماهیت تکنیک تخلیه چربی

افرادی که دارای چربی بیش از حد در بدن هستند و یا از میزان چربی های بدن خود نارضایتی دارند می‌توانند جهت برداشتن چربی شکم اقدام نمایند. حال این نکته بسیار مهم است که هزینه روش های لاغری بدون جراحی چقدر است؟ درمان چاقی خود روش های خاص خود را دارد. مهم ترین اندکس در چاقی یا لاغری در فرد اندکس BMI است. اگر این اندکس بین 20 تا 25 باشد نشان دهنده نرمال بودن فرد از نظر میزان توده بدنی می باشد. امروزه دستگاه های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها در یک فرد خاصی استفاده می شود.

چاقی

تخلیه چربی بعد از زایمان

تقریبا بسیاری از بانوان بعد از تغییرات بدن در بارداری و زایمان دچار افتادگی پوست و شکم می‌شوند. حال میزان چربی بعد از زایمان در برخی دیگر بسیار زیاد بوده و رژیم های غذایی و ورزش موثر نیستند که این افراد حتما باید برای زیبایی اندام و لاغری شکمو پهلو از روش های جراحی استفاده کنند. برگزیدن بهترین روش جراحی برای لاغری بعد از زایمان باید حتما توسط پزشک انجام شود.

تخلیه چربی با جراحی برای افراد مجرد

شاید تاکنون شما هم برای برخی روش های لاغری و تخلیه چربی تحقیق کرده باشید و به ا ین موضوع رسیده باشید که افراد مجرد نمی‌توانند از هیچ یک از این روش ها استفاده کنند. حال این نکته را بدانید که اگر به کلینیک زیبایی دکتر خدایاری مراجعه کنید، می‌توانید از روش های پیشرفته جدید مخصوص تخلیه چربی افراد مجرد استفاده کنید. افراد مجرد بعد از تخلیه چربی با هر یک از روش های این مجموعه می‌توانند در آینده برای بارداری اقدام کنند و به مشکل و عوارضی بر نمی‌خورند.

روش های خارج کردن چربی اضافی از بدن

دو روش کلی جهت خارج کردن چربی اضافی از بدن وجود دارد:

  • روش تهاجمی
  • روش غیرتهاجمی

روش ها تهاجمی

در روش های تهاجمی معمولا جراحی دخالت دارد. در این روش ها قسمتی از بدن برشی ایجاد می شود و یا استفاده از وسیله ای این چربی ها از بدن خارج شوند . در تمام این روش ها از ساکشن یا مکش استفاده می شود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی دستگاه هایی  ساخته شده اند که با مکانیزم خاصی به تخلیه چربی کمک زیادی می کنند.

لیپوماتیک: یکی از این روش های تهاجمی جهت تخلیه چربی لیپوماتیک می باشد. در این روش امواج از طریق کانولاها و با یک سری ویبریشن های خاصی به صورت عقب و جلو و به صورت دورانی در ناحیه مورد نظر باعث می شود تا سلول های چربی راحت تر شکسته شوند و آسیب کمتری به عروق خونی وارد شود تا چربی ها راحت تر را تخلیه شوند. هیچ گونه امواج گرمایی و سرمایی در لیپوماتیک استفاده نمی شود.


لیزر لیپولیز: در لیزر لیپولیز از امواج لیزر برای شکستن سلول های چربی و سلولیت استفاده می شود و باعث می شود تا راحت تر تخلیه می شوند. در سیستم لیزر لیپولیز هم مکش چربی باعث می شود تا چربی هایی که به صرت مایع درآمده اند، خارج شوند. مشکلی که در ارتباط با لیزر لیپولیز وجو دارد این است که با توجه به اینکه از حرارت استفاده می شود می تواند آسیب هایی به نواحی مورد نظر ، عروق خونی و پوست برساند. بنابراین مهارت استفاده از این روش باید بسیار بالا باشد.


روش اولترازد: در روش اولترازد از امواج اولتراسوند استفاده می شود. در این روش هم از حرارت استفاده می شود یعنی با حرارتی که ایجاد می کند می تواند سلول های چربی را بشکند تا آزادسازی چربی راحت تر صورت گیرد. برداشتن چربی شکم و تخلیه کامل این بافت به صورت پیشرفته با اولترازد امکان پذیر بودهو از مزیت های این دستگاه این است که حتی برای نواحی بسیار حساس مانند صورت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به راحتی می‌توان با بهره بری از اولترازد چربی های اضافی صورت را تخلیه کرد. روند کار اولترازد اینگونه است که در چربی های زیر پوست، فشار منفی ایجاد کرده و این در مقابل سلول های چربی قادر به تححمل این فشار افزاینده منفی نیستند، بنابراین می‌شکنند با آب شدن، فرد به لاغری دل انگیزی دست پیدا می‌کند.


روش بادی جت: در بادی جت از امواج آب با استفاده از فشار مکانیکی جهت شکستن سلول های چربی استفاده می شود. روش بادی جت با اصطلاح دیگر واترجت نیز شناخته می‌شود. زمانی که آب به صورت پرفشار به سلول های چربی برخورد کند، به سادگی ساختارشان را بر هم می‌زند. باریکه‌ی آب در این روش حدود چند میلی‌متر است. همانطور که می‌دانید آب نمی‌تواند سلول چربی را در خود حل کند، به همین دلیل بعد از انجام این مرحله، با استفاده از مکش این محلول را از بدن خارج و تخلیه می‌کنند. چربی کشیده شده از بدن با روش واترجت را برای تزریق چربی به نواحی دیگر نمی‌توان استفاده کرد. این روش از نظر مکانسیم عمل به نوعی شبیه روش لیپوماتیک می باشد. بنابراین کم خطرترین روش خارج کردن چربی ها استفاده از امواج آب و لیپوماتیک می باشد.

عوارض روش های تهاجمی

در تمام روش های بیان شده اگر توسط پزشک متخصص با تجربه صورت نگیرد می تواند مشکلات و عوارض زیادی را برای فرد ایجاد کند. به طور مثال در روش هایی مانند لیزر لیپولیز و اولترازد ممکن است نواحی مورد نظر دچار سوختگی یا  به عروق خونی آسیب وارد شود.

اگر محدوده سنی شما بین 60 الی 70 سال می‌باشد، نتایج لیپوماتیک را به خوبی فردی 30 ساله دریافت نمی‌کنید.

روش غیرتهاجمی

در روش های غیرتهاجمی هیچ برشی صورت نمی گیرد. یکی از روش های غیرتهاجمی کرایو می باشد که در این روش سلول های چربی فریز می شوند . در این روش هیچ گونه جراحی، برش یا بخیه ای روی بدن ایجاد نمی شود . سلول های چربی فریز می شوند سپس در سیستم گردش خون حل می شوند و به نوعی از  بدن دفع می شوند. روش های مختلف دیگری جهت از بین بردن سلول های چربی به روش غیرجراحی وجود دارد که یکی از آنها مزوتراپی می باشد.

عوارض روش های غیر تهاجمی

این روش ها با مطالعات انجام شده روش تائید شده ای نمی باشند. در تمام این روش ها چربی از بین نمی رود و فقط به نوعی این چربی ها یا وسط گرما یا سرما حل می شود و این چربی وارد سیستم گردش خون می شود و در قسمت های دیگر بدن مانند ارگان های داخلی بدن مانند کبد می نشیند که می تواند مشکلات بعدی را ایجاد می کند.

پوشیدن گن بعد از تخلیه چربی

برای جلوگیری از عوارض جانبی ناشی از تخلیه چربی با روش های گوناگون، پوشیدن گن ضروری می‌باشد. اهمیت استفاده از گن بعد از تخلیه چربی بسیار بالا بوده و دوران نقاهت را برای فرد کاهش می‌دهد. پوشیدن گن سبب شده تا خونابه های زیر پوست جمع گردد و در نهایت هیچگونه عفونتی برای فرد ایجاد نشود. فرد باید برای تهیه هر نوع گن دقیقا از دستور تجویزی پزشک متخصص استفاده کند.

چربی

چه افرادی برای لاغری شکم و پهلو مناسب‌اند؟

تعداد افرادی که از چربی بیش از حد بدن رنج می‌برند بسیار زیاد است اما همه این افراد نمی‌توانند از روش های بدون جراحی استفاده کنند بلکه باید حتما شرایط این جراحی را داشته باشند. میزان BMI برای اقدام به این تکنیک های لاغری بسیار مهم بوده و افرادی که بیش از 30 درصد اضافه وزن داشته باشند نمی‌توانند از آن ها بهره ببریند. بنابراین این اشخاص می‌توانند ابتدا تا حدودی وزن خود را با استفاده از پرهیز های غذایی و ورزش کاهش داده و سپس برای خارج کردن چربی های بدن بدون جراحی اقدام نمایند.

هزینه تخلیه چربی بدون جراحی چقدر است؟

هزینه بادی جت و انواع روش های تخلیه چربی به عوامل متعددی بستگی دارد. میزان تخصص و مهارت پزشک یکی از مهمترین مواردی است که بر میزان هزینه روش انتخابی تاثیرگذار است. ناگفته نماند تخلیه چربی دارای روش های زیادی بوده که هر یک دارای هزینه مجزایی هستند و فرد باید برای اطلاع دقیق از میزان هزینه ها مراجعه حضوری داشته باشد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =