۷ دقیقه
[ratemypost]

تزریق چربی

تزریق چربی به صورت
آنچه می خوانید...

تزریق چربی که اصطلاحا گرافت چربی نیز نامیده می‌شود، از جمله روش‌هایی است که با اهداف درمانی و در قسمت‌های مختلف بدن انجام می‌شود. در این روش ، چربی‌های اضافی بدن خود فرد برداشته شده و در قسمت‌های مختلف تزریق می‌شود. از جمله موارد استفاده این روش و فیلرهای پوستی، می‌توان به جوانسازی پوست ، رفع چین و چروک و خطوط اطراف چشم‌ها و لب‌ها، حجم دهی گونه‌ها و جوان‌تر به نظر رسیدن ظاهر فرد اشاره کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل به بررسی این موضوع بپردازیم.

تزریق چربی

مزایای تزریق چربی 

 • استفاده از چربی‌های بدن خود فرد
 • برداشت چربی از قسمت‌هایی که چربی اضافی دارند
 • نتایج طبیعی و پایدار
 • روشی غیر تهاجمی در جوانسازی صورت

با این که این روش نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد، اما برای تمامی افراد مناسب نیست. افرادی که دنبال جوانسازی پوست خود هستند، خواهان این تزریق هستند، اما میزان چربی‌های اضافه آن‌ها بایستی به حدی باشد که بتوان تزریق را انجام داد.

نحوه انجام تزریق چربی

روند انجام تزریق چربی به این صورت است که ابتدا بسته به ناحیه مورد نظر، نوع بیهوشی و یا بی حسی تعیین می‌شود. سپس برش‌های بسیار کوچکی در نواحی مملو از چربی ایجاد و میزان چربی مورد نیاز تزریق خواهد شد. تزریق چربی، روش سرپایی است.

این روش عمدتا در نواحی زیر انجام می‌شود:

 • باسن (افزایش حجم و بهبود ظاهر این ناحیه)
 • ران‌ها
 • صورت (لیفت صورت، رفع چین و چروک و خطوط صورت)
 • سینه (حجم دهی سینه‌ها)
 • سایر نقاط و رفع مواردی مانند اسکارهای ناشی از جراحات

اقدامات و مراقبت های بعد از تزریق چربی

تزریق چربی از جمله روش‌هایی است که با کمترین میزان تهاجم انجام می‌شود و به همین خاطر، به مراقبت خاصی نیاز ندارد و فرد سریعا قادر به انجام کارهای روزانه خود خواهد بود. با این حال، در برخی موارد، به بیماران توصیه می‌شود که اگر می‌توانند چند روزی را در منزل استراحت کنند.
احتمال مشاهده و بروز التهاب، کبودی و درد در ناحیه تزریق، کاملا طبیعی است و این وضعیت می‌تواند با مصرف دارو تسکین یابد. پس از تقریبا شش ماه و کاهش ورم، نتایج قابل مشاهده خواهند بود.

چربی به کدام نواحی از بدن تزریق می‌شود؟

انواع نواحی که این روش در آن‌ها انجام می‌شود عبارتند از:

تزریق چربی به دست

دست‌ها نیز از جمله قسمت‎هایی هستند که تحت تاثیر افزایش سن و یا تماس با آفتاب قرار می‎گیرند و به مرور زمان شاهد چروکیده شدن پوست دست و یا بیرون زدگی رگ‎ها خواهیم بود. افرادی که تزریق چربی به صورت را انجام می‎دهند، اغلب خواهان تزریق به دست نیز هستند تا هر دو قسمت ظاهر جوان و زیبایی داشته باشد. چربی به پشت دست و انگشت‌ها تزریق می‌شود، و می‌توان از فیلرهای تزریقی نیز استفاده کرد که برای جوانسازی پوست مناسب هستند.

تزریق چربی به سینه

در این تزریق ابتدا چربی از نواحی اضافی بدن گرفته و به سینه تزریق می‌شود. یکی از مهم ترین مزایای این تزریق عدم قرارگیری پروتز در بافت سینه است. جهت نتایج بهتر، تزریق در چند نقطه سینه انجام خواهد شد.
پیش از تزریق، بهتر است مصرف داروهای رقیق کننده خون و همچنین مصرف سیگار و دخانیات قطع شود.
بعد از انجام تزریق، از فرد خواسته می‌شود از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی و ورزش خودداری کند.
فرد به هیچ عنوان نباید بر روی معده خود بخوابد تا فشاری به سینه‌ها وارد نشود. طول دوره نقاهت این تزریق در حدود دو تا چهار هفته است.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به صورت برای رفع خنده خنده، خط اخم، خطوط افقی روی پیشانی یا خطوط دور و اطراف چشم بسیار مناسب است. افزایش حجم لب‌ها، زاویه سازیه صورت و کانتورینگ و… با این روش برطرف می‌شوند. به کمک روش لیپوساکشن، چربی از مناطق مختلفی مانند شکم یا ران برداشته می‌شود و به نواحی موردنظر تزریق می‌گردد.

همچنین بر اثر افزایش سن و جوش و آکنه، اسکارها و فرورفتگی‌هایی روی پوست ایجاد می‌شوند که با این روش قابل درمان هستند.

حجم دهی به باسن

اگر دوست دارید باسنی گرد و پر داشته باشید می‌توانید اقدام به تزریق چربی به ناحیه باسن کنید. روش باسن برزیلی نوعی از تزریق چربی است که باعث افزایش حجم و انحنای باسن می‌شود. چربی از نواحی مجاور باسن برداشته می‌شود و به ناحیه مورد نظر تزریق می‌گردد.

عوارض تزریق چربی

تزریق چربی از روش‌های جوانسازی کم عارضه است که معمولا طبیعی نیز هستند. عوارضی مانند کبودی و ورم حداکثر بعد از دو هفته خود به خود برطرف خواهد شد. عوارض احتمالی بستگی به مراقبت‌های بعد از این روش و دکتر پوستی که این عمل را انجام می‌دهد، دارد. اگر مراقبت‌ها به درستی انجام شوند و بهترین دکتر پوست در تهران را انتخاب کنید، احتمال این عوارض به صفر می‌رسد. عوارضی بسیار نادر وجود دارند که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

 • واکنش آلرژیک بدن
 • عفونت
 • اسکار ناشی از تزریق
 • عدم سازگاری چربی با بدن
 • اختلال در حس پوستی
 • نیاز به جلسات درمانی بیشتر

هزینه تزریق چربی

این روش به دلیل حساسیت و دشواری عمل نیاز به دقت و تخصص بیشتری نسبت به تزریق ژل دارد. همچنین به دلیل استخراج چربی از نقاط مختلف بدن زمان بیشتری برای این عمل نیاز است. ماندگاری تزریق، نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد که هر جراح و دکتر پوستی تجربه آن را ندارد. کلینیک دکتر خدایاری از بهترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌ها و مواد موردنیاز برای تزریق استفاده می‌کند. همچنین تیم درمانی در کلینیک دکتر مصطفی خدایاری از افراد باتجربه و حرفه ای در زمینه انواع خدمات پوستی و زیبایی تشکیل شده است.

هزینه تزریق چربی، به میزان مهارت دکتر پوست، کلینیک و مواد مورد استفاده دارد که برای هر فردی با توجه به ناحیه ای تزریق صورت می‌گیرد، متفاوت است. اگر در خصوص تزریق چربی و روش انجام آن یا هزینه سوالی دارید می‌توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر خدایاری دکتر پوست مطرح نمایید و پاسخ آن را دریافت کنید.

سوالات متداول تزریق چربی

آیا نتایج تزریق چربی دائمی است؟

بله، می‌توان گفت که نتایج این تزریق تا 6 ماه و یا حتی در برخی موارد ماندگاری بیشتری دارد و دیگر نیازی به تزریق مجدد نخواهد بود.

چه میزان تزریق می‌توان انجام داد؟

میزان آن، به خواسته بیمار، میزان چربی اضافی و هم چنین ناحیه مورد نظر بستگی دارد.

آیا افزایش و یا کاهش وزن تاثیری در نتیجه تزریق می‌گذارد؟

میزان چربی تحت تاثیر تغییر وزن قرار می‌گیرد، به این معنا که با افزایش وزن، سلول‌های چربی منبسط می‌شوند و شاهد تغییر نتیجه تزریق نیز خواهیم بود، البته این تغییرات آن چنان هم شدید و محسوس نخواهد بود.

آیا بعد از تزریق چربی، جای زخم و اسکار باقی می‌ماند؟

برخلاف روش‌های جراحی، که معمولا جای زخم و اسکار بر روی بدن فرد باقی می‌ماند، این روش با کم‌ترین میزان تهاجم و اسکار انجام می‌شود.

آیا در صورت انجام لیپوساکشن در گذشته، می‌توان این روش را انجام داد؟

متاسفانه از آن جایی که لیپوساکشن باعث آسیب بافت‌های زیرین پوست می‌شود، تزریق در نواحی مورد نظر توصیه نمی‌شود. مناطقی که تزریق انجام می‌شوند بایستی نرم و سالم باشند.

مدت زمان انجام تزریق چربی چقدر است؟

مدت زمان انجام تزریق، به ناحیه مورد نظر و وسعت آن بستگی دارد. تزریق در نواحی مانند باسن ممکن است تا چند ساعت نیز طول بکشد.

آیا تزریق چربی عوارض و خطراتی را به همراه دارد؟

تمامی روش‌های جراحی، عوارضی را به همراه دارند، اما این روش کمترین میزان عارضه را دارد. احتمال بروز عوارضی مانند خونریزی، آمبولی چربی و یا سفت شدن ناحیه تزریق وجود دارد، که احتمال بروز این علائم با انتخاب پزشک ماهر به حداقل خواهد رسید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =