دکتر مصطفی خدایاری » جوانسازی پوست » لکه های تیره پوستی چیست؟
۴ دقیقه
[ratemypost]

لکه های تیره پوستی چیست؟

لکه های تیره پوستی
آنچه می خوانید...

لکه های تیره پوستی روی صورت و بدن از متداول ترین لکه ها و تغییرات پوستی است. هایپرپیگمانتاسیون می تواند در پوست صورت و بدن ظاهر شود. گاهی اوقات، لکه های تیره پوستی با لکه ها و مشکلات دیگر پوستی اشتباه گرفته می شوند. خیلی وقت ها دلیل این لکه ها معلوم نیست. در این مقاله می خواهیم به بررسی کامل لکه های تیره پوستی در بدن بپردازیم.

تقریبا به هر نوع تیرگی در پوست بدن و صورت، لکه های تیره پوستی می گویند. ظاهر این لکه ها با پوست بدن تفاوت دارد و این اختلاف باعث می شود که با یک نگاه، این لکه ها معلوم شوند. این لکه ها انواع مختلفی دارند.

لکه های تیره پوستی به حالت های مختلف

لکه های تیره پوستی چیستند؟

لکه های پوستی انواع مختلفی دارند که در بین آن ها، لکه های تیره با رنگ های مختلف از جمله شایع ترین ها هستند. معمولا از لکه های تیره به عنوان مشکلات پوستی بی خطر یاد می کنند. در واقع این لکه ها می توانند به صورت کاملا خود به خودی ایجاد شوند. هایپرپیگمناتاسیون عارضه خطرناکی نیست؛ همچنین می تواند دربازه های سنی و شرایط محیطی مختلف پیش بیاید.

انواع لکه های تیره پوستی چیست؟

همانطور که گفتیم، این عارضه پوستی، طیف وسیعی از لکه های تیره را در بر می گیرد. از بین آنها، این نوع لکه ها، از شایع ترین و متداول ترین ها هستند:

لکه های تیره خورشیدی

تماس طولانی با نور خورشید و قرار گرفتن در معرض آن، برای بعضی پوست ها مشکل ساز می شود. اثر نور خورشید در برخی پوست ها به صورت لکه های تیره پوستی ظاهر می شود. البته که این عارضه برای همه پوست ها نیست و خیلی ها از این لکه ها در امان هستند.

علت اصلی ایجاد لکه های تیره خورشیدی بر پوست، اثر اشعه فرابنفش است که در نور طبیعی خورشید موجود است. همچنین این لکه ها بر روی پوست دست ها خود را نشان می دهد. درصورتی که از کرم ها مراقبتی و ضد آفتاب ها استفاده نکنید، این اشعه تاثیر مخرب خود را بر پوست شما خواهد گذاشت. انجام روتین پوستی با مشورت پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی از بروز این لکه های تیره پوستی جلوگیری می کند.

لکه های تیره خورشیدی پوست

لکه های تیره التهابی پوست

دلایل مختلفی باعث ایجاد التهاب در پوست می شوند. التهاب پوستی خود را به اشکال مختلفی نشان می دهد که یکی از آنها، لکه های تیره پوستی است که در اثر التهاب ایجاد شده اند. التهاب ها علت های داخلی و خارجی دارند؛ برای مثال آکنه، بریدگی ها، تغییرات هورمونی و غیره علت های داخلی و خارجی پوست هستند که می توانند به حالت های مختلفی بر پوست ظاهر شوند.

در صورتی که لکه های تیره پوستی به خاطر التهاب باشد، سلول های ملتهب تغییر رنگ داده و اثرات تیره ای به صورت لکه بر پوست باقی می گذارند. لکه های تیره التهابی در هر نقطه از پوست می توانند ظاهر شوند برای مثال بر روی پوست صورت و یا پوست بدن. ممکن است پس از برطرف شدن علت اصلی التهاب، لکه های تیره پوستی باقی بمانند و هایپرپیگمنتاسیون تیره ایجاد کنند.

لکه های تیره التهابی پوستی

لکه های تیره ملاسما

در دوران بارداری، تغییرات بسیاری در بدن ظاهر می شود. ایجاد لکه های تیره پوستی به نام ملاسما، از جمله این تغییرات است که در میان بانوان باردار رایج است. تغییرات هورمونی، علت اصلی ایجاد این لکه ها می باشند زیرا در دوران بارداری نوسانات و تغییرات هورمونی و به طبع پوستی شدیدی در بانوان پیش می آید.

نکته جالب این است که ملاسما تنها در دوران بارداری نیست، بلکه به طور کلی بیشتر تغییرات هورمونی ماننند تغییرات تیروئید، استروژن و غیره دلیل ایجاد ملاسما هستند. اختلال در قاعدگی از دیگر دلایل ایجاد لکه های تیره پوستی ملاسما است؛ البته در صورتی که اختلال قاعدگی بر اثر تغییرات هورمونی باشد.

لکه های تیره ملاسما

لکه های تیره ای که به دلایل مختلف به وجود می آیند

دسته ای از لکه های تیره پوستی در هیچ کدام از دسته های بالا قرار نمی گیرند و  در واقع دلیل بروز آنها به عوامل مختلفی بر می گردد. از جمله:

  • تغذیه
  • اثرداروها
  • اثرات باقی مانده از بیماری های پوستی دیگر
  • زخم ها و اسکارهای پوستی
  • بیماری های زمینه ای و اثرات آنها مانند دیابت
  • سن
  • ژنتیک

تمام این موارد می توانند باعث بروز لکه های تیره پوستی شوند.

عوامل تاثیر گذار بر لکه های تیره پوستی

هایپرپیگمنتاسیون چه حالت هایی دارد؟

ممکن است تصور شود که این لکه ها تنها به رنگ قهوه ای تیره هستند اما اینطور نیست. همانطور که دیدیم، علت ایجاد لکه های تیره پوستی متفاوت است به همین دلیل رنگ لکه ها نیز می تواند متفاوت باشد و همچنین اندازه آنها از کوچک به بزرگ تغییر کند. برای مثال در هایپرپیگمنتاسیون هایی که بر اثر آفتاب سوختگی ایجاد می شود، تیرگی به صورت سوختگی است. در صورتی که لکه های تیره ناشی از اگزما می توانند به حالت قرمز باشند. همچنین لکه هایی که بر اثر هورمون ها ایجاد می شوند رنگ دیگری دارند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − یک =