دکتر مصطفی خدایاری » زیبایی صورت » لکه پوستی چیست و چه درمانی دارد؟
۴ دقیقه
[ratemypost]

لکه پوستی چیست و چه درمانی دارد؟

لکه های پوستی
آنچه می خوانید...

پوست  از لایه های مختلفی ایجاد شده. در لایه های زرین پوست سلول هایی به نام سلول های رنگدانه ساز یا سلول های ملانوسیتی وجود دارد. وظیفه این سلول ها تولید رنگدانه اصلی پوست که به اصلاح ملانین نام دارد که این رنگ را تولید و به سلول های اطراف و مابقی سلول های پوست انتقال می دهند. فعالیت این سلول ها به چه شکل و اینکه چه عواملی روی این رنگ اثر می گذارد می تواند بیماری های مختلفی را ایجاد کند.

لکه های پوستی

دکتر مصطفی خدایاری ، مهارت و دانش بالایی در امور زیبایی پوست و مو دارند. دکتر خدایاری با استفاده از مجهزترین دستگاه های پزشکی و مواد باکیفیت آماده ی ارائه ی خدمات زیبایی به شما عزیزان می باشد. می توانید به منظور درمان لکه های پوستی ، به روش های زیر با دکتر خدایاری ، ارتباط برقرار کنید:

شماره های تماس : 021 77162930

کانال اینستاگرام : Drkhodayari

عوامل ایجاد لکه های پوستی

علل متفاوتی در ایجاد لکه های پوستی وجود دارد. هرچه تعداد و فعالیت این سلول ها افزایش پیدا کند ایجاد لک های تیره افزایش پیدا می کند. همچنین بر اساس نوع بیماری ها این لکه ها متفاوت هستند. به طور مثال در بیماری ملاسما یا لکه های بارداری فعالیت سلول های رنگدانه افزایش پیدا می کند. یا در بیماری لک و مک فعالیت این سلول ها به صورت تولید بیشتر رنگدانه می باشد و تعداد سلول های افزایش پیدا نمی کند. یا لکه هایی که در اثر آفتاب پشت دست ها ایجاد می شود که اصطلاحا لنتیگو نام دارد در این بیماری تعداد سلول ها افزایش پیدا می کند. علت های مختلفی که باعث باعث ایجاد لکه های پوستی می شود:

  • ژنتیک
  • اشعه ماورابنفش خورشید
  • هورمون ها التهاب ها وبیماری های داخلی

ژنتیک

مهم ترین مساله در واقع ژنتیک فرد است. ژنتیک فرد مشخص می کند که این سلول های رنگدانه ساز یا ملانوسیتی به چه میزان رنگدانه ایجاد کنند، این رنگدانه های به چه اندازه ای باشند و به چه شکلی این رنگدانه را به سلول های اطراف منتقل کنند. بر این اساس تیپ های مختلف پوستی وجود دارد در تیپ های پوستی سیاه پوست میزان تولید این رنگدانه زیاد است و پوست های سفید و روشن میزان این رنگدانه بسیار کم است بنابراین پوست هایی که میزان رنگدانه آنها کمتر است از آنجایی که این رنگدانه نقش محافظتی از پوست در برابر نور آفتاب دارد این افراد احتمال آفتاب سوختگی در آنها بسیار زیاد است ولی بیماری لکه های پوستی بیشتر در افراد با تیپ های پوستی تیره مشاهده می شود.

اشعه ماورابنفش خورشید

افرادی که به واسطه شغل یا تفریحات خاص به مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار می گیرند.  فعالیت این سلول ها که نقش محافظتی دارند افزایش پیدا می کند و باعث می شود لکه های پوستی در این افراد بیشتر اتفاق بیفتد.

میکرونیدلینگ

هورمون ها، التهاب ها وبیماری های داخلی

لکه های پوستی یک طیف وسیعی از بیماری ها را با علل مختلف نشان می دهد که بر روس سلول ها اثر می گذارد. هورمون استروژن و پروژسترون در دوران بارداری ترشح می شود فعالیت سلول های رنگدانه ساز را می تواند را می تواند افزایش بدهد.

بیشتر بخوانید: میکرودرمی

لک های ملاسما یا لک های حاملگی

این بیماری یک بیماری بسیار شایعی است. حدود 90 درصد مبتلایان به این بیماری خانم ها و 10 درصد آقایان هستند.معمولا قبل از بلوغ دیده نمی شوند و برای اولین بار در دوران جوانی و میانسالی پدیدار می شود. قسمت های برآمده صورت مانند پشت لب، پیشانی، گونه ها، بینی و چانه بیشتر از بقیه بخش ها در معرض به وجود آمدن این لکه ها هستند. ملاسماها لکه هایی اند به رنگ قهوه ای تیره تا روشن که گاهی اوقات به صورت رگه های تیره رنگ به سمت آبی و خاکستری ظاهر می شوند. این لک ها برای اولین بار در دوران بارداری ایجاد شوند و یا در این دوران تشدید شود. لکه های پوستی در فصل تابستان زمانی که تابش اشعه ماورابنفش خورشید بیشتراست پر رنگ تر می شوند.

درمان لکه های پوستی

دوره درمان لکه های پوستی معمولا طولانی هستند. برای درمان یک ملاسما با استفاده از کرم های موضعی حداقل دو ماه زمان لازم است. گاهی اوقات هم این درمان ها ممکن است تا 6 ماه طول بکشد که در این موارد در کنار درمان با کرم های موضعی نیاز است تا از روش های کمکی دیگری مانند لیزر یا یکرودرم ابریشن استفاده شود.

بیشتر بدانید: جوانسازی پوست

پیشگیری از ایجاد لکه های پوستی

  • استفاده از کرم های ضد آفتاب
  • عدم قرار گیری زیر نور آفتاب به مدت طولانی
  • عدم قرار گیری در معرض نور آفتاب در ساعات بین 11 تا 3 بعد از ظهر که تابش اشعه ماورابنفش خورشید زیاد است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهار =