دکتر مصطفی خدایاری » لیزر موهای زائد » آیا لیزر در دوران بارداری امکان پذیر است ؟
۸ دقیقه
[ratemypost]

آیا لیزر در دوران بارداری امکان پذیر است ؟

لیزر موهای زائد در دوران بارداری
آنچه می خوانید...

بدن زنان باردار دستخوش تغییرات زیادی می شود که یکی از آنها رشد مو است و ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا لیزر موهای زائد برای زنان باردار بی خطر است یا به هر طریقی بر جنین تأثیر می گذارد یا خیر.

افزایش رشد مو در بدن، در نواحی مانند صورت، سینه، پشت، شکم و سینه برای مادران باردار بسیار شایع است و همه اینها به دلیل تغییرات نامنظم هورمونی است. برخی از زنان عوارض شدید دارند و برخی نه. حتی اگر قبل از بارداری لیزر موهای زائد را انجام داده باشید، بارداری ممکن است رشد مو را افزایش دهد.

لیزر موهای زائد در  بارداری

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد زیر بغل

آیا یک زن باردار می تواند موهای زائد را با لیزر انجام دهد؟

اگرچه شواهد بالینی مبنی بر اینکه لیزر موهای زائد می تواند بر نوزادان تأثیر بگذارد وجود ندارد، اکثر کلینیک های معتبر برای زنان باردار لیزر موهای زائد را انجام نمیدهند، زیرا اثرات طولانی مدت آن ناشناخته است. با این حال، کاملاً قابل درک است که برخی از زنان باردار می خواهند موهای زائد را از بین ببرند. زنان باردار میتوانند برای از بین بردن موهای زائد خود از موبر، واکس و سایر روش های مدرن حذف موهای زائد استفاده کنند. رشد موهای ضخیم معمولاً از عوارض هورمون ها است. پس از زایمان، موهای شما باید به الگوهای رشد معمولی خود بازگردند.

آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران شیردهی بی خطر است؟

پس از زایمان، می توان درمان لیزر موهای زائد را شروع کرد. برای بیمارانی که شیردهی را انتخاب می کنند، توصیه می شود که بیمار 6 ماه از زمان قطع شیردهی صبر کند تا لیزر درمانی را از سر بگیرد. این به هورمون های شما اجازه می دهد تا به حالت عادی برگردند. علاوه بر این، لیزردرمانی در دوران شیردهی می تواند تولید ملانین را در بدن تغییر دهد و ممکن است منجر به هیپرپیگمانتاسیون یا هیپوپیگمانتاسیون شود. کرم‌های بی‌حس‌کننده مانند بی‌حس کننده‌های موضعی که برای تسکین درد بعد از لیزر استفاده می‌شوند، می‌توانند از طریق جریان خون وارد شیر شوند. بهتر است لیزر درمانی پوست را به بعد از قطع شیردهی موکول کنید.

به طور کلی، حذف موهای زائد در هنگام شیردهی ایمن است. با این حال، هورمون‌ها می‌توانند بر رشد مو تأثیر بگذارند، بنابراین قبل از شروع مجدد لیزر درمانی توصیه می‌شود که تا پایان شیردهی صبر کنید. این تضمین می کند که بهترین نتایج لیزر را به دست آورید و هورمون های بارداری بر برنامه درمانی شما تأثیری ندارند.

آیا لیزر موهای زائد می تواند بر باردار شدن تأثیر بگذارد؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که لیزر موهای زائد بر شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد. اگر قصد بارداری دارید، قبل از شروع درمان لیزر موهای زائد با پزشک خود مشورت کنید. این امکان وجود دارد که قبل از اینکه متوجه شوید باردار هستید تحت درمان قرار بگیرید، که شما را در معرض خطرات مرتبط با این روش قرار می دهد، از جمله:

هیچ مدرکی وجود ندارد که لیزر موهای زائد بر شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد. اگر قصد بارداری دارید، قبل از شروع درمان لیزر موهای زائد با پزشک خود مشورت کنید. این امکان وجود دارد که قبل از اینکه متوجه شوید باردار هستید تحت درمان قرار بگیرید، که شما را در معرض خطرات مرتبط با این روش قرار می دهد، از جمله:

  • تحریک پوست
  • تغییر در رنگ پوست شما
  • تاول زدن
  • جای زخم
  • رشد مجدد بیش از حد مو، در موارد نادر
تاثیر لیزر موهای زائد در بارداری

چه مدت بعد از زایمان می توانید لیزر موهای زائد را برنامه ریزی کنید؟

پس از زایمان، با پزشک خود در مورد اینکه چقدر زود لیزر موهای زائد را از سر بگیرید صحبت کنید. بارداری می تواند تغییرات زیادی در بدن شما ایجاد کند، از جمله ظاهر شدن ناگهانی مو در نقاطی که قبلاً وجود نداشته است. شما باید با پزشک خود تماس بگیرید تا ببینید آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی خطر است یا باید تا پس از زایمان صبر کنید. اگر شیر می دهید در این دوران توصیه نمی شود. اگر می‌خواهید موهای زائد را از بین ببرید، می‌توانید آن‌ها را اصلاح کنید، که احتمالاً مطمئن‌ترین راه برای از بین بردن رشد مو در دوران بارداری است. درک همه گزینه های شما به شما کمک می کند بهترین تصمیم را برای خود و کودکتان بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراحل و فرآیند، تحقیقات خود را انجام دهید و با پزشک خود مشورت کنید تا شما و کودکتان سالم باشید.

توصیه ها برای لیزر موهای زائد در بارداری

در حقیقت، مشخص نیست که لیزر موهای زائد در دوران بارداری چقدر ایمن است، و افکار متناقضی در مورد بی خطر بودن آن وجود دارد، برخی از متخصصان بهداشت پزشکی می گویند که تا سه ماهه سوم بارداری، سایر متخصصان پزشکی آن را توصیه نمی کنند. برخی نگرانی ها:

  • لیزر موهای زائد از پرتوهای غیریونیزان استفاده می کند. این تکنیک حرارت شدیدی تولید می کند تا موهای ناخواسته را از ریشه یا فولیکول آن حذف کند. پرتوهای نور لیزر تنها برای چند میلی متر به پوست شما نفوذ می کند. فولیکول های مو را در مناطقی که رشد مو ناخواسته است هدف قرار می دهد. با این حال، تابش غیر یددار می تواند توسط بافت اطراف آن ناحیه جذب شود. پزشکان در مورد خطر و چگونگی تأثیر آن بر جنین شما مطمئن نیستند.
  • برای برخی از زنان باردار، لیزر موهای زائد می تواند باعث درد خفیف شود، بنابراین متخصصان پزشکی از کرم های بی حس کننده استفاده می کنند. مصرف این کرم در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا بدن شما می تواند هر چیزی را که روی پوست اعمال می شود جذب کند.
  • تغییرات هورمونی بدن می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در تولید ملانین شود، که باعث می‌شود درمان‌ها دردناک‌تر و کمتر موثر باشند و زاپ لیزری می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود، به‌ویژه زمانی که در قسمت تحتانی شکم، پاها و ران‌ها انجام شود.
  • توقف درمان در صورت بارداری مانع پیشرفت نمی شود! اگر در حال انجام لیزر موهای زائد هستید و متوجه شده اید که اکنون باردار هستید، اکیداً توصیه می شود که بقیه جلسات خود را به بعد از زایمان موکول کنید زیرا برخی از این داروها به جریان خون و شیر مادر می رسند. در آخر، توصیه این است که از متخصص زنان و زایمان خود تائید و مشاوره بگیرید.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

آیا سایر روش های حذف موهای زائد در دوران بارداری بی خطر هستند؟

اپیلاسیون : اپیلاسیون را می توان با احتیاط در دوران بارداری انجام داد. با این حال، پوست شما بسیار حساس خواهد بود و اپیلاسیون می تواند منجر به کبودی شود.

کرم‌ها و مواد موبر : این کرم‌ها حاوی موادی هستند که موها را از بین می‌برند، با این حال، هیچ مدرک روشنی مبنی بر ایمنی استفاده در دوران بارداری وجود ندارد. این کرم ها می توانند برای پوست های از قبل حساس تحریک کننده باشند.

الکترولیز : اگرچه هیچ مطالعه ای وجود ندارد که الکترولیز را در دوران بارداری ارزیابی کند، انجام الکترولیز در دوران بارداری توصیه نمی شود. دو نوع جریان در الکترولیز مورد استفاده قرار می گیرد، ترمولیز و گالوانیکی. ترمولیز ممکن است به عنوان دیاترمی، موج رادیویی، موج کوتاه یا فرکانس بالا نیز شناخته شود. الکترولیز گالوانیکی یک دقیقه جریان الکتریکی را از طریق مشتری ارسال می کند و به دستگاه باز می گردد. این توصیه نمی شود زیرا کودک توسط مایع آمنیوتیک احاطه شده است. در این شرایط مایع آمنیوتیک به عنوان رسانای الکتریسیته عمل می کند. به همین دلیل، جریان گالوانیکی برای الکترولیز در دوران بارداری توصیه نمی شود. ترمولیز در بدن جریان ندارد و برای زنان باردار یا جنین مضر نیست.

اصلاح : تراشیدن موهای زائد ممکن است بهترین گزینه در دوران بارداری باشد و در این روش هیچ لیزر، جریان یا مواد شیمیایی مضری وجود ندارد. بارداری به مدت 9 ماه طول می کشد، در صورتی که این درمان ها به حالت تعلیق درآمده و استفاده از ایمن ترین روش ها باعث آرامش شما می شود.

کلام آخر

بدن شما در طول بارداری به شدت تغییر می کند و هورمون های یک زن باردار افزایش می یابد که می تواند باعث تغییرات رشد مو شود. بنابراین، اگر در فکر لیزر موهای زائد خود هستید، در این صورتبهتر است صبر کنید تا نوزاد بدنیا بیاید و زمان شیردهی نیز تمام شود.

به غیر از زنان باردار، لیزر موهای زائد برای اکثر افراد یک روش کم خطر است. این روش حذف موهای زائد عوارض طولانی مدتی ندارد. برخی از زنان اریتم خفیف را تجربه خواهند کرد. با این حال، این واکنش مثبت نشان می دهد که درمان به طور موثر کار می کند. این احساس معمولاً بیش از یک یا دو ساعت طول نمی کشد.

البته توجه داشته باشید که همه درمان های لیزری یکسان نیستند. تکنسین های مختلف روش های مختلفی برای خنک کردن پوست دارند. یافتن یک تکنسین و کلینیک لیزر معتبر بسیار اهمیت دارد. میتوانید برای پیدا کردن بهترین متخصص در صورت امکان، از دوستان یا آشنایان خود بپرسید که آیا در این کلینیک درمان شده اند یا خیر. اگر کسی را که می‌شناسید به این مرکز درمانی نرفته است، نظرات تجربیات مشتریان دیگر را بخوانید، رتبه‌بندی‌های آنلاین را بررسی کنید و به دنبال اعتبار تکنسین‌ها بگردید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =