دکتر مصطفی خدایاری » زیبایی اندام » نحوه درمان سلولیت
۱۰ دقیقه
[ratemypost]

نحوه درمان سلولیت

نحوه-درمان-سلولیت
آنچه می خوانید...

اگر بخواهیم سلولیت را به صورت کلی بیان کنیم، وضعیتی است که پوست ظاهری خمیده پیدا می کند. سلولیت معمولا در نواحی باسن و ران اتفاق می افتد اما در دیگر نواحی بدن نیز مشاهده شده است. برای پیشگیری و درمان سلولیت راه هایی وجود دارد که در ادامه مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. بسیاری از خانم ها معمولا سلولیت را در ناحیه ای از بدن خود مشاهده کرده اند. سلولیت در خانم ها به علت نحوه توزیع چربی و عضله و به طور کلی آناتومی بدن، بیشتر شایع است.

امروزه روش های درمانی بسیاری برای سلولیت به وجود آمده است اما برخی از آن ها موقت بوده و نیاز به کمک و همکاری بیمار دارد تا شرایط ماندگار شود.

کمک به درمان سلولیت توسط بیمار

به طور کلی کارهایی که فرد باید انجام دهد تا روش های درمانی موثر شود ، یک رژیم غذایی کم چربی داشته باشد و سیگار مصرف نکند و در نهایت فعالیت بدنی خوبی داشته باشد. تا از سلولیت پیشگیری کرده  یا در صورت ابتلا،آن را به خوبی درمان کند.

نحوه-درمان-سلولیت

انواع حالت سلولیت

دانستن انواع مختلف سلولیت برای یافتن موثرترین درمان برای رفع این مشکل ضروری است. در ادامه به سه نوع مختلف سلولیت اشاره شده است:

1. سلولیت نرم

سلولیت نرم که با نام سلولیت شل نیز شناخته می شود و با افتادگی پوست همراه است. این سلولیت اغلب در مناطقی از بدن که چربی در آن تجمع می یابد، مانند بازوها، معده، باسن، باسن و پاها دیده می شود. زمانی که دراز کشیده اید به جای ایستادن بیشتر قابل مشاهده است. سلولیت نرم معمولا هنگام لمس دردناک نیست، اگرچه پوست می تواند بسیار ژلاتینی و مواج احساس شود. افزایش وزن یا عدم تناسب اندام معمولاً علت این نوع سلولیت است.

بهترین توصیه برای مقابله با سلولیت نرم معمولا داشتن یک رژیم غذایی سخت و تمرین روتین است زیرا این روش می تواند به بهبود ظاهر سلولیت نرم کمک بسیاری بکند. پوشیدن ساق در حین ورزش نیز می تواند نتایج شما را افزایش دهد.

2. سلولیت سخت

سلولیت سخت یا فشرده علت چیزی است که در اصطلاح عامیانه به آن “پوست پرتقال” می گویند. این نوع سلولیت می تواند همه افراد از جمله افراد لاغر و خوش اندام را درگیر کند. با فرورفتگی ها و لکه های روی ران ها، باسن و باسن مشخص می شود. موارد شدید ممکن است در لمس بسیار سخت و دردناک باشد.

درمان سلولیت سخت دشوار است و اگر مستعد ابتلا به این نوع سلولیت هستید، پیشگیری از آن ممکن نیست. برخی از جراحان زیبایی، درمان‌های مبتنی بر برش، مانند سلفینا را برای کسانی که می‌خواهند تلاش کنند و از شر سلولیت فشرده خلاص شوند، توصیه می‌کنند. اینها روش‌های نسبتاً جدید و کم تهاجمی هستند که از تکنیک میکرو تیغه برای آزادسازی بافت‌های فیبری سخت شده استفاده می‌کنند و نتایج طولانی‌مدتی ایجاد می‌کنند.

3. سلولیت ادماتوز

همچنین به عنوان سلولیت با گردش خون ضعیف شناخته می شود، سلولیت ادماتیک کمترین شکل سلولیت است و درمان آن می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. عمل این سولولیت میتواند ناشی از گردش خون ضعیف است که با احتباس مایعات تشدید می شود. سلولیت ادماتوز می‌تواند روی ران‌ها و زانوها تأثیر زیادی بگذارد اما اغلب در قسمت پایین ساق پا ظاهر می‌شود و شکل پاها را به علت تورم تغییر می‌دهد. اگر برای مدت طولانی نشسته اید و یا هنگام لمس ، ممکن است پوست احساس درد کند.

درمان سلولیت ادماتیک بر بهبود گردش خون و کاهش احتباس مایعات تمرکز دارد، مانند جوراب های فشرده و حمام آب گرم. برای سلولیت ادمای بسیار شدید، تخلیه لنفاوی، یک تکنیک ماساژ دستی، می تواند مفید باشد.

درجات سلولیت

در سال 2009، مقیاسی برای سلولیت ساخته شد که آن را به چهار دسته مختلف از خفیف تا شدید طبقه بندی می کرد. این درجات سلولیت به این ترتیب تجزیه می شوند:

درجه 0 سلولیت: سلولیت با چشم غیرمسلح مشخص نمیباشد و حتی پوست در صورت فشرده شدن همچنان صاف به نظر می آید، اما ممکن است تغییراتی در ساختار درم در زیر پوست ایجاد شود.

سلولیت را از نوع سطحی تا شدید درجه بندی می کنند.

درجه اول سلولیت: ظاهر پوست به صورت ملایم و سطحی دچار سلولیت می شود. این نوع سلولیت معمولا هیچ علائمی ندارد و با معاینه میکروسکوپی سلول های قسمتی از بدن، تغییرات آناتومیک مورد بررسی قرار می گیرد.

درجه ی دوم سلولیت: ظاهر پوست بیشتر دچار سلولیت شده و شکل پنیری پیدا می کند. این سلولیت باعث رنگ پریدگی پوست، کاهش انعطاف پذیری، کاهش دمای پوست می گردد و تغییرات آناتومیک آن، توسط معاینه میکروسکوپی بررسی می شود.

سلولیت درجه ی سه و بالاتر : شدیدتراست و ظاهر پوست به شکل تشک مواج می شود. در این نوع سلولیت، علاوه بر مشخصه های نوع یک و دو، باعث زبری یا پوست پرتقالی شدن پوست می شود.

علت سلولیت چیست؟

علتی برای ابتلا به سلولیت به صورت مشخص وجود نداشته و  مجموعه ای عوامل ، شرایط، ژنتیک، شیوه زندگی و.. باعث این عارضه می شود. وجود سلولیت لزوما نشانه اضافه وزن نیست. افراد لاغر هم ممکن است به این عارضه مبتلا باشند. امروزه به دلیل تغییر نحوه زندگی که فرد افراد تحرک کمتری دارند و بیشتر در حالت نشسته پشت میز می باشند. در کنار آن یک سری از بیماری ها مانند دیابت افزایش پیدا کرده است که همه این موارد باعث می شود تا تجمع چربی در بدن افزایش پیدا کرده و همه این موارد باعث ایجاد یک سری سیکل معیوبی در بدن می شود که احتمال ابتلا به بیماری های مختلفی را نیز در بدن افزایش می دهد.

 • جنسیت : سلول های چربی در زنان به صورت عمودی مرتب شده اند . اما در مردان سلول های چربی ساختاری متقاطع دارند. بنابراین خانم ها معمولا بیشتر درگیر سلولیت می شوند.
 • عوامل هرمونی: هورمون ها نقش مهمی در رشد سلولیت دارند: استروژن، انسولین، هورمون های تیروئید و. می توانند باعث تولید سلولیت شوند.
 • یائسگی: برخی نیزمعتقدند:، زمانی که خانمی یائسه می شود، استروژن در آن ها کاهش یافته و جریان خون نیز به بافت همبند زیر پوست کاهش میابد در نتیجه سبب اکسیژن کمتر و درنهایت تولید کلاژن کمتر خواهد شد و سلول های چربی افزایش یافته، بنابراین رسوبات چربی بیشتر مشاهده می شوند.
 • سن : سن نیز در ابتلا به سلولیت موثر است.
 • عوامل ژنتیکی : برخی از ژن ها می توانند برای تولید سلولیت موثر باشند. ژن، در تولید، رشد، سرعت رشد، چربی زیر پوست، سطح گردش خون و… موثر بوده و این عوامل ابتلا به سلولیت را تحت تاثیرقرار می دهد.
 • سبک زندگی: افرادی که کربوهیدارت، چربی، نمک بیشتری مصرف می کنند معمولا مقادیر بیشتری سلولیت دارند.
 • افرادی که مصرف دخانیات دارند و یا ورزش و فعالیت بدنی کمی دارند و یا بیشتر اوقات به حالت نشسته یا خوابیده هستند، بیشتر دچار سلولیت خواهند شد.
 • نوع لباس : حتی پوشیدن لباس تنگ نیز در کاهش جریان خون و ابتلا به سلولیت موثر است.

از دیگر عوامل بروز سلولیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رژیم سریع لاغری
 • آهسته بودن متابولیسم بدن
 • کم شدن آب بدن
 • چربی کل بدن
 • عدم فعالیت بدنی

چگونه ظاهر سلولیت را کاهش دهیم

از رژیم غذایی و حرکت گرفته تا هک ها و درمان های زیبایی، بیایید نگاهی به برخی از راه های کمک به کاهش ظاهر سلولیت روی پوست بیندازیم.

اب

یکی از راه حل های ساده و در عین حال فوق العاده موثر برای کمک به کاهش سلولیت، نوشیدن آب بیشتر است. نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز کمک می کند تا طناب های فیبری زیر پوست شما قوی و انعطاف پذیر باشد که به نوبه خود به صاف نگه داشتن پوست شما کمک می کند.

رژیم غذایی سالم

خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل به پایین نگه داشتن سطح چربی و کاهش التهاب در بدن کمک می کند. همراه با نوشیدن مقدار زیادی آب، این همه به قوی نگه داشتن فیبرهای همبند زیر پوست شما کمک می کند.

براشینگ بدن خشک

زمانی که به طور منظم – ۲ تا ۳ بار در هفته – انجام شود، مسواک زدن خشک بدن می تواند راهی عالی برای کاهش سلولیت باشد. مسواک زدن خشک به تقویت گردش خون و تولید کلاژن طبیعی کمک می کند تا پوستی سفت تر و جوان تر به نظر برسد.

اسکراب بدن

برای کمک به تقویت عملکرد سلولی سالم و تجدید سلول‌ها، روتین مسواک زدن بدن خشک خود را با یک اسکراب بدن دو بار در هفته همراه کنید. پاک کردن سلول های مرده پوست و صاف کردن پوست به کاهش ظاهر سلولیت کمک می کند.

روغن و کرم بدن

پس از مسواک زدن بدن خشک و اسکراب بدن، افزودن یک روغن بسیار غنی یا کرم کره بدن به برنامه روزانه خود می تواند به کاهش سلولیت کمک کند. هنگام استفاده، روغن یا کرم را روی پوست ماساژ دهید تا گردش خون سالم را بهبود بخشد.

حجامت

حجامت برای کمک به تخلیه لنفاوی سموم و ترویج و تقویت گردش خون سالم به بهبود سلولیت کمک می کند. چرا آن را در خانه به عنوان بخشی از روال معمول مراقبت از خود امتحان نکنید؟ عمل ماساژ حجامت به توزیع یکنواخت حفره های چربی در زیر پوست کمک می کند تا نتیجه ای صاف تر و سفت تر داشته باشید.

ورزش

ورزش کردن، حرکات کششی و قوی‌تر شدن همگی می‌توانند به تقویت فیبرهای بدن ما کمک کنند که توسط لایه چربی بین آنها و پوست ما ضعیف شده‌اند. بنابراین، ورزش منظم همیشه یک راه حل عالی برای کمک به مبارزه با ظاهر سلولیت خواهد بود.

اگر به دنبال دستیابی به پوستی صاف تر هستید، بهترین راه حل این است که ترکیبی از روش های بهداشتی و زیبایی را برای مبارزه با سلولیت انتخاب کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب، انتخاب یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش کردن در زمانی که می توانید، همیشه همراه با یک محصول زیبایی یا درمان سلولیت موثر است.

نحوه درمان سلولیت

برای درمان سلولیت حتما به بهترین دکتر پوست و یا متخصصان مجرب مراجعه کنید.

 • رادیوفرکانسی : کاهش سلولیت بدون جراحی و با امواج رادیویی . در این روش گرمای تولید شده توسط دستگاه آر اف، به لایه های زیرین پوست ارسال و باعث از بین رفتن سلول های چربی می شود. این روش آسیبی به لایه های سطحی پوست وارد نمی کند. نتایج این روش موقتی بوده و برای اثر بخشی طولانی می توان درمان را در چند مرحله انجام داد.
 • لیپوساکشن: در این روش از جراحی برای از بین بردن ذخایر چربی استفاده می شود. البته لیپوساکشن چربی های عمیق را از بین می برد در حالی که سلولیت در سطح زیر پوست قرار دارد. بنابراین لیپوساکشن ممکن است فرورفتگی بیشتری در پوست ایجاد کند که موجب ظاهر بد پوست شود.
 • درمان سلولیت با لیزر یا نور طی چندجلسه انجام خواهد شد. لیزر می تواند باعث تحریک کلاژن پوست شده و نوارهای فیبری را تجزیه و چربی های زیر پوست را ذوب نماید.
 • کویتیشن : یکی از موثر ترین ابزار ها برای کاهش سلولیت می باشد.
 • مزوتراپی: دارو به بافت تزریق می شود.
 • موج آکوستیک درمانی
 • درمان سلولیت با ماساژ
 • و…

همه ی روش های درمانی که امروزه برای رفع سلولیت به وجود آمده بسیار کارآمد است اما این که بیمار چه اندازه در بهبود کمک کند، بسیار موثر است. و فرد باید شیوه زندگی خود را اصلاح کند تا نتیجه ی مطلوب دریافت کند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 19 =