دکتر مصطفی خدایاری » جوانسازی پوست » میکرودرم چیست و چه کاربردی دارد؟
[ratemypost]
۷ دقیقه

میکرودرم چیست و چه کاربردی دارد؟

میکرودرم
آنچه می خوانید...

میکرودرم یک تکنیک درمانی برای زیبایی و جوانسازی پوست می باشد. باتوجه به اهمیت مقوله ی زیبایی در عصر حاضر ، بسیاری از افراد در صدد افزایش زیبایی ، مخصوصا زیبایی صورت خود می باشند. همانطور که می دانید زیبایی چهره تاثیر مستقیم و مثبتی در ارتباطات اجتماعی افراد دارد . این امر باعث تقویت اعتماد بنفس می گردد. بنابراین افراد دارای اعتماد بنفس در مراودات و ارتباطات خود موفق تر می باشند. جوانسازی پوست یکی از مهمترین فرآیند های زیباسازی خانم ها می‌باشد که البته امروزه میان آقایان هم رواج یافته است. میکرودرم آبریژن از روش های غیر تهاجمی پرطرفدار است که واقعا تاثیرگذاری مثبتی دارد. بعد از التیام و گذراندن دوره نقاهت و مراقبتی شما خواهید دید که لایه سطحی پوستتان چقدر نسبت به گذشته فرق کرده و جوان تر شده است. در این مقاله سعی داریم شما را با تکنیکی که سبب ایجاد تحولی شگرف در جوانسازی پوست شده است آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن

از این تکنیک در قدیم برای درمان بالینی زخم های سوختگی و مسطح کردن لایه های پوستی بکار گرفته می شد. با استفاده از میکرودرم ، نتایج چشمگیری در پوست فرد ظاهر می گردد. در میکرودرم ، با استفاده از کریستال های اکسید آلومینیوم ، به آرامی و بدون درد سطح لایه ی اپیدرم پوست را از سلول های شاخی و مرده تمیز می کنند. این تکنیک در پاکسازی صورت نقش شایانی ایفا می کند. با برداشتن لایه های شاخی و مرده ی پوست ، فرصت برای ساخت لایه های جوان و جدید پوستی فراهم می آید. بسیاری از افراد بعد از مراجعه سوالاتی در رابطه با میزان درد این روش د ارند. قابل ذکر است که میکرودرم آبریژن هیچگونه دردی در زمان انجام کار و جوانسازی نداشته و حتی اینطور بیان کنیم که به دلیل عدم درد، نیازی به بی حسی هم ندارد.

کریستال میکرودرم آبریژن چیست؟

این فرآیندی دستی بوده که حین میکرودرم آبریژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حین حرکت دستگاه بر سطح پوست، کریستال های ظریفی را بر سطح پوست می‌ریزند. هدف از انجام این کار، پاکسازی سلول های مرده پوست می‌باشد که بسیار در افزایش نتیجه گیری موثر است.

مزایای میکرودرم

این تکنیک یکی از بهترین روش ها در پاکسازی صورت می باشد و آلودگی و سلول های مرده ی پوستی از این طریق از روی پوست برداشته می شوند. از نتایج فوق العاده ی استفاده از تکنیک میکرودرم ابریژن می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

 • با برداشتن سلول های شاخی و مرده ی پوست، طراوت و شادابی پوست بیشتر می شود.
 • برطرف سازی چین و چروک های کم عمق پوستی
 • کمک به مسطح شدن و هموار شدن پوست
 • تقویت انعطاف پذیری و ملایمت پوستی
 • از بین بردن جوش های سرسیاه
 • برطرف سازی افتادگی پوست
 • کمک به رفع لک های پوستی
میکرودرم

همانطور که می دانید پوست در هر فرد دارای ویژگی های مشخصی می باشد. بطور مثال فردی دارای پوست چرب می باشد و فرد دیگر دارای پوست خشک و…است. اما لازم به ذکر است که میکرودرم توسط پزشک زیبایی ، برای تمامی پوست ها قابل انجام است.

برخی از افراد برای برطرف سازی چین های پوستی خود دست به دامن کرم های لایه بردار و شیمیایی می شوند. اما توصیه ی ما به این افراد این است تا با انجام میکرودرم ، نتایج فوق العاده ی آن در رفع چین و چروک پوستی را به نظاره بنشینند. همچنین میکرودرم با برطرف سازی لایه های شاخی پوست سبب می شود تا میزان جذب کرم های جوانساز بالا رود و تاثیرات آن ها زودتر در پوست ظاهر شوند. با توجه به تعداد لایه های مرده ای که سطح پوست را پوشانده اند ، میکرودرم درطی چند جلسه برای فرد انجام می شود. این کار به منزله ی برداشتن کامل لایه های شاخی ، پوست فرصت تنفس و ساخت لایه های جوانصورت می پذیرد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای میکرودرم آبریژن

این نکته که هر فرد به چند جلسه میکرودرم آبریژن برای جوانسازی پوست و اصلاح زیبایی چهره خود دارد به عوامل متعددی نظیر میزان آسیب پوست و شرایط خشکی پوست و میزان کلاژن و سایر موارد دارد که متخصص پوست و زیبایی در این رابطه شما را راهنمایی خواهد کرد. اما اگر حدودی بیان کنیم، اغلب هر فرد برای رسیدن به بهترین نتیجه جهت جوانسازی صورت و گردن، به 5 الی 12 جلسه درمانی نیاز دارد. این جلسات به شکل هفتگی یا در صورت لزوم دو هفته یک بار انجام خواهد شد. اگفته نماند که جوانسازی پوست به طور دائمی برای شما نمی‌ماند و بعد از چندین سال ممکن است به یک یا دو جلسه درمانی تمدید احتیاج پیدا کنید.

مدت زمان هر جلسه میکرودرم آبریژن

مدت زمان هر جلسه درمانی برای روش میکرودرم آبریژن مانند تعداد جلسات برای هر فرد متفاوت است و بسته به میزان شرایط پوست این زمان تعیین می‌شود. اما اگر حدودی بیان کنیم، هر جلسه درمانی برای ناحیه صورت میزان حدود 30 الی 40 دقیقه زمان لازم دارد و این مدت برای پوست حدود 15 الی 20 دقیقه می‌باشد. بسیاری از افراد تصور دارند این مدت زمان معین برای جلسات درمانی میکرودرم کم می‌باشد اما این طور نیست زیرا اگر زمان را افزایش دهند ممکن است موجب سوختگی یا خارش شود. احساس گز گز در پوست بعد از میکرودزرم طبیعی بوده و باید تا مدت دو روز برای برطرف شدن این مورد صبور باشید.

تفاوت روش میکرودرم آبریژن و میکرونیدلینگ

میکرودرم آبریژن همانطور که ذکر شد تکنیکی برای جوانسازی پوست می‌باشد که برای پوست صورت و همچنین گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش میکرونیدلینگ هم برای بدن و هم صورت و پوست سر استفاده می‌شود. روش میکرونیدلینگ جدیدتر از میکرودرم آبریزن بوده و بتا هدف رفع خطوط و چروک استفاده می‌شود اما میکرودرم با هدف از بین بردن لایه های مرده پوست مورد استفاده قرار کمی‌گیرد. عوارض بعد از هر دو روش تقریبا مشابه هم بوده و مواردی مانند قرمزی و خارش را به همراه دارند. هر کدام از این روش ها دارای هزینه ای متفاوت از یکدیگر می‌باشند.

میکرودرم برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

 • برای اشخاصی که دارای مشکلات پوستی مانند اگزما هستند، معمولا میکرودرم انجام نمی شود.
 • اشخاصی که از داروهای خاص مانند داروهای استروئیدی مصرف می نمایند.
 • اشخاصی که تبخال دارند.
 • اشخاص مبتلا به دیابت

 

نکات مهم قبل از انجام میکرودرم

ابتدا قبل از تصمیم برای انتخاب روشی بجهت جوانسازی پوست با دکتر متخصص پوست مشورت نمایید. اجازه دهید ایشان پوست شما را معاینه کرده و جهت انتخاب بهترین راه جوانسازی پوست راهنمایی کند. این نکته را در نظر داشته باشید که ابتدا اطلاعات کامل در رابطه با تعداد و زمان جلسات، عوارض احتمالی و مزایا و دوران مراقبتی کسب کنید، سپس روش درمانی را انتخاب نمایید.

نکته: در نظر داشته باشید مدتی قبل از انجام میکرودرم آبریژن، از کرم های لایه بردار و پاکسازی کننده استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از درمان

روش میکرودرم آبریژن نیاز به مراقبت خاصی ندارد و فرد می‌تواند از همان لحظه بعد از انجام این روشريال به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

 • کرم ضد آفتاب بعد از تکنیک میکرودرم، از موارد ضروری است بنابراین از استفاده ی آن غافل نشوید.
 • به مدت 48 ساعت بعد از انجام میکرودرم آبریژن از کرم های ضد جوش استفاده نکنید.
 • مرطوب نگه داشتن پوست بعد از روش درمانی میکرودرم از اهمیت برخوردار است.
 • صورت خود را تا 72 ساعت بعد از این تکننیک با آب گرم نشویید.
 • از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری فرمایید.

ماندگاری میکرودرم پوست

تقریبا همه روش های جوانسازی پوست دارای ماندگاری محدودی هستند البته به این معنا نیست که حتما بعد از چند ماه از بین می‌روند، خیر بلکه به این معناست که بعد از گذشت چندین سال بسته به روش انتخابی ممکن است نیاز شود تا یک الی دو جلسه برای تمدید انجام شود. علت عدم ماندگاری همیشگی این است که روند پیری پوست تا آخر عمر هیچگاه متوقف نمی‌شود و این روش ها نیز فقط بر سطح پوست تاثیر دارند. روش میکرودرم آبریژن نیز موقتی بوده و در نتایجی با ماندگاری بین 6 ماه الی دو سال دارد. در صورت رعایت موارد مراقبتی، میزان ماندگاری افزایش خواهد یافت.

هزینه درمان با میکرودرم آبریژن

میزان هزینه این روش به تعداد جلسات و میزان شرایط پوست شما و نوع دستگاه میکرودرم بستگی دارد به همین دلیل نمی‌توان به قطعیت مبلغی برای این تکنیک در نظر گرفت. چهت اطلاع از قیمت این روش، حتما به کلینیک مراجعه حضوری داشته باشید تا پس از معاینات پوست، از میزان هزینه آگاه شوید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 19 =