دکتر مصطفی خدایاری » جوانسازی پوست » پاکسازی پوست و مزایای آن
۱۱ دقیقه
[ratemypost]

پاکسازی پوست و مزایای آن

پاکسازی پوست
آنچه می خوانید...

آیا از اهمیت پاکسازی پوست خبر دارید؟ چه اندازه به پوست خود اهمیت می‌دهید؟ آیا می دانید با انجام بموقع پاکسازی پوست می توانید صورتی جوان و شاداب داشته باشید؟بسیاری از افرادی که با محیط بیرون از منزل سرو کار دارند، به علت وجود آلودگی در هوا، اشعه آفتاب و خیلی از مواردی که روی پوست اثر منفی می گذارند، پوستشان کدر و تیره می شود. مخصوصا خانم ها که به زیبایی و تمیزی پوست خود بسیار حساس هستند. شاید این موضوع به ذهن بیاید که چه کاری باید انجام داد تا این مشکل را برطرف کرد؟ امروزه روش های مختلفی برای این مشکل وجود دارد که یکی از آن ها، پاکسازی و جوانسازی پوست است که با استفاده از این روش می توان پوست را شاداب تر کرد و طراوت اولیه را به چهره و صورت خود بازگرداند.

علت پاکسازی پوست

معمولا پوست صورت افراد نشان دهنده میزان سن افراد است، افرادی که ظاهری شکسته شده و پوستی خشک و کدر دارند، پیرتر به نظر می رسد، که این موضوع برای افراد اصلا خوشایند نیست، از نظر روانشناسی تقریباً همه افراد فطرتاً تمایل دارند ظاهری زیبا و آراسته داشته باشند که از میل به کمال گرایی شان نشات می گیرد، پس داشتن پوستی زیبا و جوان روحیه خودباوری و اعتماد به نفس را تقویت می کند. در این مقاله به تکنیک های نوین پاکسازی پوست می پردازیم.

آشنایی با انواع پوست

حتما تاکنون پیش آمده که محصولی بهداشتی برای مراقبت های پوستی را با قیمتی گران تهیه کرده و هنگامی که از آن استفاده می‌کنید، احساس بدتری در پوست خود دارید. اگر بدون شناخت نوع پوست خود، به طور گوناگون از محصولات این چنینی استفاده کنید، پوست خود را با شوک های وارده زودتر در مسیر پیری قرار خواهید داد.

توجه داشته باشید برای اینکه پزشک بتواند مراقبتی صحیح را برای پوست شما تجویز کند، در ابتدا باید نوع پوست شما را در یک دسته بندی قرار دهد.

 • پوست چرب ( این پوست ها با جوش های ریز و درشت همراه هستند.)
 • نرمال (مختلط)
 • پوست خشک و خیلی خشک

منظور از پاکسازی پوست چیست؟

 1. حذف سلول های مرده از پوست : سطحی ترین بخش پوست از لایه های شاخی تشکیل شده است که در طول روز بارها حذف و مجددا تشکیل می‌شوند، اما گاهی این لایه ها تجمع پیدا کرده و پوست را کدر و مستعد عوامل بیماری زا می‌کنند.
 2. از بین بردن باکتری ها و مواد اضافی مانند چربی از پوست : بر سطح پوست میزانی چربی وجود دارد که مفید واقع شده و نقش محافظتی از لایه های زیرین را ایفا خواهند کرد. اما گاهی این چربی ها تجمع پیدا کرده و با بستن منافذ محیط را برای جوش های ریز و درشت آماده می‌سازند. بنابراین با پاکسازی پوست برای حذف این چربی ها اقدام می‌کنند.
 3. آبرسانی و تقویت : آبرسانی سبب شده تا از روند پیری پوست جلوگیری شده و همچنین خونرسانی را افزایش می‌دهد.
 4. تغذیه و محافظت از پوست : این مرحله موجب جوان تر و شاداب تر شدن بافت های پوست می‌شود.

علل تاثیر گذار در آلودگی پوستی

 • آلودگی های هوایی و آلاینده های موجود در آن ، روی پوست تاثیر می گذارند و با تماس با پوست روی آن رسوب می کنند.
 • مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب که باعث واکش های پوستی مانند جوش و… می شوند. با مصرف مواد نامطلوب آرایشی ، منافذ پوستی بسته می شوند که این امر سبب اختلال در تبادلات هوایی منافذ پوست می شود.
 • استفاده از محلول های پاک کننده ی نامناسب نیز می تواند تاثیرات نامطلوبی درپوست ظاهر کند.
پاکسازی پوست اقایان

پاکسازی پوست در آقایان

برخی افراد می‌پرسند آیا آقایان هم می‌توانند از پاکسازی پوست استفاه نمایند؟ پاسخ مثبت است. در این پاکسازی تلاش شده که افزایش کیفیت پوست، کاهش روند پیری پوست و محافظت به درستی انجام شود. قابل ذکر است که آقایان بدلیل قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید و تنش های فکری، زودتر کیفیت پوست خود را از دست می‌دهند.

مزایای پاکسازی پوست

لایه های پوستی متشکل از سلول های چربی ، لایه ی شاخی شده (که حاوی سلول های مرده ی پوستی می باشند) ، عروق و… می باشند.

پوست دارای منافذ زیادی می باشد. آلودگی های محیطی و یا مواد آلوده ی نامناسب که در تماس با پوست قرار می گیرند سبب مسدود شدن منافذ پوستی می شوند که این امر باعث ایجاد ضایعات متنوعی روی پوست می شود.

همانطور که می دانید ، زیبایی در چهره یکی از پارامترهای مهم در ارتباطات اجتماعی و اعتماد بنفس فردی می باشد. پوست سالم و جوان از اهمیت ویژه ای در زیباسازی هرچه بیشتر چهره ، برخوردار می باشد. امروزه به دلیل اهمیت بالای مبحث جوانسازی پوست ، تکنیک های نوینی ابداع شده اند که تاثیرات شگرفی ایجاد می کنند.

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. اگر پاکسازی پوست به موقع و با روش های مناسب صورت پذیرد ، فرد جوانی و شادابی پوست خود را حفظ می کند و از ایجاد ضایعات پوستی مانند آکنه ، چین و چروک و سایر عوارض ، جلوگیری بعمل می آورد.

طبق توصیات ارزنده ی دکتر مصطفی خدایاری ، بهتر است پاکسازی صورت هر یکماه یکبار انجام گیرد تا پوست از میکروب ها و سایر عوامل آسیب زا پاک شود و عارضه ای در پوست ظاهر نگردد.

آیا پاکسازی پوست عوارض دارد؟

در اطراف خود گاهی با آدم هایی آشنا می‌شویم که همه جوره از پوست خود شکایت داشته و به دنبال راه هایی برای بهتر و زیباتر شدن آن هستند. گاه این افراد درمان ها و داروهایی را خودسرانه و بدون هیچ تجویز پزشکی یا بر اثر تعاریف آشنایان و یا بر اثر تبلیغات تلویزیونی،اینترنتی، استفاده کرده و صدمات جبران ناپذیری را به پوست خود وارد می‌کنند.

علاوه بر آن بسیاری از افراد در آرایشگاه ها، پوست خود را به افرادی سپرده که هیچ تخصص و دانشی درباره ساختمان پوست ندارند و یا اطلاعاتشان برای این حیطه کافی نیست اما هنگامی که شما برای کارهای پوستی به متخصص پوست مراجعه می‌فرمایید، برای بهبود مشکلات پوست خود فضایی مثبت ایجاد کرده اید، چراکه این پزشکان از فیزیولوژی پوست اطلاعات کاملی خواهند داشت.

نکات مهم در پاکسازی پوست

پوست متشکل از انواع متفاوتی اعم از : پوست چرب ، پوست خشک و پوست مختلط ، پوست معمولی می باشد. انتخاب روش های پاکسازی پوست باید بعد از بررسی و تشخیص نوع پوست انجام پذیرد. زیرا هر پوست ویژگی های خاص خود را دارد و از تکنیک های ویژه ای برای پاکسازی پوست های مختلف ، انجام می شود. شما می توانید با مراجعه به پزشک متخصص و مجرب شرایط پوستی خود و ضایعات آن را مورد بررسی قرار دهید تا از بهترین روش پاکسازی پوست بهره بگیرید.

به طور مثال در افرادی که پوست چرب دارند ، پاکسازی به منظور کنترل چربی پوست و برطرف سازی جوش های سرسیاه وسایر عوارض صورت می پذیرد.

روش های پاکسازی پوست

این تکنیک از طریق دو روش 1. پودری و 2. اوربیتال انجام می پذیرد. نوع دوم این روش جدیدتر می باشد و تاثیرات مثبت تری برجای می گذارد.

 • استفاده از کرم های پاک کننده ی مناسب
 • شستشوی مناسب پوست در زمان های معین

بطور مثال زمانی که بیرون از خانه هستید ، آلودگی های محیطی روی پوست شما قرار می گیرند و بستر مناسبی برای رشد میکروب ها و باکتری ها را فراهم می آورند. توصیه می شود زمانی که به منزل برگشتید با استفاده از مواد شوینده ی مناسب با پوست خود ، پوستتان را شستشو دهید.

 • از مواد غذایی مناسب و مقوی استفاده کنید.
 • درصورت ایجاد ضایعات پوستی مانند جوش و … از روش های مناسب برای برطرف کردن آن ها استفاده کنید.

امروزه دستگاه های زیادی به جهت پاک سازی پوست موجود می باشد که نسل جدید میکرودرم بدون پودر یا دستگاه face up یکی از دستگاه های پیشرفته در این زمینه می باشد واثرات فوق العاده ای در زمینه جوانسازی و لایه برداری پوست دارد.

روش-های پاکسازی پوست صورت

برای مراقبت از پوست برنامه‌ای روتین بگذارید!

برای نتیجه گیری بهتر از پاکسازی پوست و همینطور زیبا نگه داشتن آن، بعد از مشاوره و دستورات پزشک در ارتباط با وسایل آرایشی بهداشتی مناسب با ph صورت خود به انجام برنامه مراقبتی روزانه بپردازید. همه این موارد را افرادی که پاکسازی پوست انجام نداده‌اند هم می‌توانند استفاده کنند.

 • مواد شوینده و پاک کننده صورت : همانطور که ذکر شد این محصولات باید مناسب با ph پوست هر فرد تهیه شود که به طور اشتباهی چربی مفید پوست را از بین نبرند.
 • تونرها : معمولا از تونر ها پس از شست ‌و شو با مواد پاک کننده استفاده می‌کنند جهت اینکه مواد کلر موجود در آب را از سطح پوست پاک کنند. تونر ها دارای دو گروه الکلی و غیر الکلی هستند که پزشک متخصص پوست شما را در این زمینه راهنمایی خواهد کرد.
 • کرم آبرسان: از کرم هایی که بر پایه آب هستند و محصولاتی از این قبیل برای محافظت و آبرسانی پوست در برابر اشعه آفتاب می‌باشند، استفاده شود.
 • کرم محافظت کننده شب : برای حفظ پوست خود از تجمع باکتری ها حتما از کرم های محافظت کننده شب استفاده شود.
پاکسازی پوست خانگی

آیا پاکسازی پوست خانگی موثر است؟

لازم به ذکر است درمان های خانگی و یا طب سنتی برای پاکسازی پوست نه تنها نتیجه ای مثبت نخواهد داشت بلکه گاهی تاثیر منفی نیز دارد. در برخی موارد مشاهده شده که افراد از ماسک های خانگی با دستورات اینترنتی با محتویاتی مانند عسل، آبلیمو، خیار، گلاب و … استفاده کرده اما هنگامی که به بهترین متخصص پوست مراجعه می‌کنند از بدتر شدن کیفیت پوست خود یا ایجاد جوش هایی که تاکنون نداشته اند و مشکلات دیگر شکایت می‌کنند.

بدون شناخت نوع پوست ، ph، کیفیت و سایر موارد نمی‌توان حتی از پاکسازی های خانگی استفاده کرد.

مراقبت های بعد از پاکسازی پوست

 • از کمپرس سرد برای کاهش حساسیت یا سوزش پوست صورت استفاده شود.
 • بلافاصله بعد از پاکسازی، پوست صورت باید تمیز شود و از کرم های آب رسان روی پوست صورت استفاده شود.
 • پس از انجام پاکسازی پوست، حداقل تا دو ساعت بعد از آن، از مواد آرایشی و بهداشتی خودداری کنید.
 • وقتی پوست، پاکسازی شده و از تمام آلودگی ها پاک شده، به اشعه ی نور خورشید چندین برابر قبل حساسیت پبدا کرده و امکان آسیب به پوست وجود دارد سعی کنید حداقل تا دو هفته از ضدآفتاب به طور مداوم و روزی چند مرتبه استفاده کنید تا دچار واکنش هایی از قبیل قرمزی و التهاب نشوید.
 • از ضربه دیدن و کشیدن ناخن یا خاراندن پوست خودداری کنید.
 • از ملتهب شدن پوست به مدت یک هفته توسط مواد شیمیایی، ماساژ دادن و … جلوگیری کنید.
 • از رفتن به مکان های گرم که باعث عرق کردن پوست می شود خودداری کنید.
 • از میوه و سبزیجات به مقدار زیاد استفاده کنید.
 • داروها یا کرم هایی که توسط پزشک تجویز می شود را به موقع استفاده کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید.

پاکسازی پوست در آرایشگاه ممنوع!

یکی از کارهایی که این روز ها میان بانوان شایع شده این است که هنگامی که برای خدمات زیبایی به آرایشگاه می‌روند، تصمیم به پاکسازی پوست بر اثر تبلیغات کاذب در آرایشگاه می‌گیرند. این افراد دانش و اطلاعات کامل نسبت به فیزیولوژی پوست نداشته و مهارت کافی برای کارهای درمانی را ندارند. از این رو حتما توجه داشته باشید برای انجام پاکسازی پوست از بهترین متخصص پوست بهره ببرید.

چه فصلی برای پاکسازی پوست مناسب تر است؟

به طور کلی زمانی پاکسازی پوست نتیجه ی خوبی در پی خواهد داشت که پوست کمتر در معرض آفتاب قراربگیرد. فصل هایی همچون پاییز و زمستان که آفتاب داغ و سوزان کمتر دیده می شود، بهترین فصل برای پاکسازی شمرده می شود. البته باید افزود که این به این معنا نیست که در فصل های دیگر سال اگر پوست تان یه پاکسازی احتیاج داشت، آن را به تعویق بیاندازید. می توان با استفاده از عینک آفتابی و ضد آفتاب، اشعه های مضر را دفع کرد.

نکاتی که باید در انجام پاکسازی پوست مورد توجه قرار داد.

انتخاب بهترین دکتر پوست، و مو و زیبایی، در کلینیک های مطمئنی انجام شود که از دستگاه ها و محصولات آن اطمینان دارید. از انجام پاکسازی در سالن های آرایشی که اغلب تخصصی در زمینه ی پوست ندارند اجتناب کنید تا پاکسازی عوارضی را برای شما در پی نداشته باشد. اگر تمامی این موارد و مراقبت های قبل و بعد پاکسازی پوست را رعایت کنید، پاکسازی نقش به سزایی در جوان و زیباتر کردن چهره شما، ایفا می کند.

کلام آخر

به طور مداوم این نیاز احساس می شود که در طی روز زمانی را هم به مراقبت و رسیدگی به پوست تان اختصاص دهید، چرا که پوست در زیبایی چهره تاثیر بسزایی برخوردار است. برای جلوگیری از آسیب نور خورشید، که به طور مستقیم به پوست صورت تان نفوذ می کند،  بنا به توصیه پزشکان حداقل روزی 3 مرتبه از کرم ضدآفتاب مناسب با نوع پوست خود، استفاده کنید.

در انتخاب دکتر پوست و مو، دقت کنید و حتما در مورد آن پزشک ، تجهیزات، و متخصصین فعال در آن تحقیق کنید. شما عزیزان می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک های زیبایی و جوانسازی نوین، به مقاله ی جوانسازی پوست دکتر مصطفی خدایاری مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

6 Responses
 1. شما واقعا دکتر خوبی هستید و آدم رو با صبوری کامل راهنمایی میکنید. خدا بهتون سلامتی بده

 2. من چند هفته قبل، پیش شما پاکسازی و جوانسازی پوست انجام دادم، خیلی ممنونم از مهارت عالی شما

 3. سلام آقای دکتر من ۲۱ سالمه پوست خیلی چربی دارم جوش های بزرگی روی سطح پوستم هست یعنی پاکسازی پوست برام جواب میده که بهتر بشه صورتم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =