دکتر مصطفی خدایاری » دانستنی‌های پوستی » بیماری‌های پوستی واگیردار
۴ دقیقه
[ratemypost]

بیماری‌های پوستی واگیردار

آنچه می خوانید...

بیماری‌های پوستی واگیردار جزو نگرانی‌های بزرگ بسیاری از افراد هستند. به خصوص برای کسانی که دقت زیادی به علائم مختلف پوستی در خود و یا اطرافیان می‌کنند. آگاهی از انواع این بیماری‌های پوستی واگیردار می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به آن‌ها داشته باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا این بیماری‌ها را به شما معرفی کنیم تا در صورت مشاهده‌ی علائم هر یک از آن‌ها در اسرع وقت به پزشک پوست مراجعه نمایید.

بیماری‌های پوستی واگیردار

انواع بیماری‌های واگیردار پوست

بیماری‌های مسری بیماری‌هایی هستند که از فردی به فرد دیگر قابل انتقال هستند. معمولا در این موارد یک عامل زنده دخیل است؛ یعنی بیماری باید در اثر باکتری، میکروب، ویروس، قارچ یا انگل به وجود آمده باشد. بنابراین عامل زنده از یک فرد به هر طریقی قابل انتقال به یک فرد دیگر است. برخی از رایج‌ترین بیماری‌های واگیردار پوست عبارتند از:

زرد زخم

یکی از مواردی که در کودکان هم بسیار شایع است زرد زخم است. همانطور که از اسم این بیماری مشخص است، در این بیماری زخمی ایجاد می‌شود که یک دلمه زرد رنگ روی آن تشکیل می‌شود. عامل این بیماری میکروبی به نام استرپتوکوک است. بنابراین به دلیل اینکه عامل آن میکروبی است امکان دارد از یک کودک به کودکی دیگر منتقل شود. گاهی اوقات ممکن است در یک فرد یک ضایعه تبدیل به چند ضایعه شود. در صورتی که خراشی روی صورت فرد ایجاد شود، به دلیل خاراندن این میکروب در کل صورت ممکن است پخش شود. از علائم این بیماری می‌توان به ایجاد تاول‌هایی بر روی پوست اشاره کرد. این افراد حتما باید به پزشک جهت درمان مراجعه کنند و از خود درمانی پرهیز کنند تا عارضه جدی بر روی بدن به خصوص کلیه‌ها نگذارد.

زگیل

زگیل به برجستگی‌های زبر و خشن در هر منطقه از بدن می‌گویند که در هر سنی ممکن است به وجود آید اما در کودکان معمولا شایع‌تر است. عامل زگیل ویروسی به نام ویروس پاپیلوم انسانی است. به دلیل اینکه عامل این بیماری ویروسی است قابلیت انتقال هم به خود فرد و هم قابلیت انتقال به دیگران را دارد.

زگیل صورت

زگیل‌های صورت ضایعات سفید رنگی هستند که به صورت بسیار ریز  بر روی صورت دیده می‌شوند و در اثر ضربه‌هایی که به پوست وارد می‌شود امکان تکثیر این زگیل‌ها در کل صورت وجود دارد. حتی گاهی این زگیل‌ها با جوش‌های زیر پوستی اشتباه گرفته می‌شود.

زگیل یا قارچ کف پا

اگر فردی مبتلا به زگیل کف پا باشد این بیماری می‌تواند خود را به صورت پوسته ریزی و قرمزی نشان دهد. گاهی اوقات خود فرد اطلاعی از بیماری خود ندارد و تصور می‌کند دچار اگزما یا حساسیت و خشکی معمولی پوست شده است. در استخر و مکان‌هایی با رطوبت زیاد، قارچ‌ها می‌توانند از این طریق به یک فرد دیگر منتقل شود بنابراین تاکید بر این است که افراد در استخر افراد از لوازم شخصی خود استفاده کنند.

جرب یا گال

گال یک بیماری پوستی مسری است که توسط کنه کوچکی به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. علائم آن احساس خارش شدید، به ویژه در شب، و بثورات پوستی است که به صورت خطوط یا رشته‌های کوچک و نازک روی پوست ظاهر می‌شوند. کنه‌ها در پوست فرو می‌روند و علائم را ایجاد می‌کنند و می‌توانند از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده پخش شوند.

زگیل آبکی

زگیل آبکی حاصل یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد برجستگی‌ها یا ندول‌های کوچک و بدون درد روی پوست می‌شود. این بیماری پوستی بسیار مسری است و می‌تواند از طریق تماس پوست به پوست، لمس یک ناحیه آلوده یا اشتراک اشیاء آلوده منتقل شود. برجستگی‌ها معمولاً به صورت ضایعات کوچک، سفید یا صورتی با هسته مرکزی ظاهر می‌شوند که به راحتی برداشته می‌شوند.

کچلی یا قارچ پوستی

درماتوفیتوز یا کچلی یک عفونت قارچی است که پوست، مو یا ناخن‌ها را درگیر می‌کند. این بیماری توسط نوعی قارچ به نام درماتوفیت ایجاد می‌شود که از کراتین، پروتئین موجود در پوست، مو و ناخن تغذیه می‌کند. این عفونت می‌تواند علائمی مانند خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست و همچنین عفونت‌های قارچی پوست سر، پاها و ناخن‌ها را ایجاد کند. نمونه‌های رایج قارچ پوستی شامل پای ورزشکار، کرم حلقوی و خارش جوک است.

ارتباط با دکتر مصطفی خدایاری

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 8 =