دکتر مصطفی خدایاری » زیبایی صورت » تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو
۶ دقیقه
[ratemypost]

تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو

تاثیر خواب بر سلامت پوست و زیبایی
آنچه می خوانید...

تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو بسیار است و داشتن خواب کافی و با کیفیت می‌تواند اثر مثبت بسیاری داشته باشد. به همین ترتیب، نداشتن خواب کافی می‌تواند برای پوست و مو بسیار مضر باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم.

تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو

چگونه خوابیدن بر سلامت پوست و مو اثر می‌گذارد؟

خواب کافی بدن و ذهن شما را بازیابی می‌کند و التیام می‌بخشد. در طول یک خواب خوب، بدن شما از آسیب سلولی پوست جلوگیری می‌کند و آن را ترمیم می‌کند و با این کار نه تنها ظاهر پوست شما را بهبود می‌بخشد، بلکه قدرت و توانایی آن را برای محافظت در برابر عناصر مضر خارجی بهبود می‌بخشد. از سوی دیگر، خواب ضعیف می‌تواند التهاب را افزایش دهد و باعث برخی از بیماری‌های پوستی شود.

اگر به اندازه کافی و با کیفیت خوب نخوابید، داشتن یک روال مراقبتی از پوست مزایای بسیار کمی برای شما خواهد داشت. داشتن یک برنامه خواب خوب یکی از بهترین گام‌هایی است که می‌توانید برای داشتن پوستی سالم بردارید. با خوابیدن به مدت کافی و با کیفیت بالا، بدن شما می‌تواند مراحل مشخصی را طی کند که به سلامت پوست و همچنین سلامت کلی شما کمک می‌کند.

تاثیر کم خوابی بر سلامت پوست و مو

تنها تاثیر خواب بر سلامت پوست و زیبایی نیست، بلکه بر توانایی آن برای محافظت از خود و بهبودی از تحریکات پوستی نیز تأثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهند که حتی یک شب کم خوابی می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • افتادگی پلک
 • چشم‌های متورم
 • رنگ پریدگی پوست
 • حلقه‌های تیره زیر چشم
 • بیشترشدن چین و چروک

این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: جوانسازی پوست

عوارض شب بیداری بر پوست

در طول شب سطح هورمون استرس، کورتیزول افزایش می‌یابد و داشتن خواب ناکافی، خطر بیشتری برای پوست دارد زیرا باعث التهاب می‌شود و همچنین باعث تجزیه پروتئین‌هایی می‌شود که پوست شما را صاف و درخشان نگه می‌دارند. بهداشت نامناسب خواب نیز با کم آبی پوست و کاهش خاصیت ارتجاعی همراه است که می‌تواند منجر به خطوط ریز و چین و چروک شود. افزایش تولید عرق در طول خواب، به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست عمل می‌کند و باعث جلوگیری از کم آبی پوست می‌شود. خواب ضعیف همچنین می‌تواند سطح  pH  پوست را کاهش دهد که به نوبه خود ممکن است باعث خشکی پوست شود. همچنین داشتن یک محافظ پوستی ضعیف، خطر آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش را افزایش می‌دهد.

مراحل مراقبت از پوست در خواب

در طول خواب، جریان خون پوست شما افزایش می‌یابد و این اندام کلاژن خود را بازسازی می‌کند و آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را ترمیم می‌کند و چین و چروک‌ها و لکه‌های پیری را کاهش می‌دهد. توصیه‌هایی که ممکن است کیفیت خواب را بهبود ببخشند عبارتند از:

 • 8 تا 9 ساعت خواب کامل شبانه را داشته باشید.
 • قبل از خواب صورت خود را بشویید.
 • نزدیک به زمان خواب کافئین نخورید.
 • هنگام خوابیدن سر خود را رو به بالا قرار دهید.
 • ورزش کنید و در طول روز تحرک زیاد داشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که اتاق تاریک و ساکت است.
 • به پشت بخوابید یا از روبالشی مخصوص استفاده کنید.
 • از یک مرطوب کننده شب استفاده کنید و پوست خود را هیدراته نگه دارید.
 • قبل از خواب از تلفن خود استفاده نکنید و گوشی خود را نزدیک تخت خود قرار ندهید.
فواید خواب کافی برای پوست
فواید خواب کافی برای پوست

تاثیر خواب شب بر پوست چیست؟

هنگام خوابیدن درشب، سوماتوتروپین (HGH) که هورمون رشد انسانی است، در طول چند ساعت اول خواب به مقدار زیاد تولید می‌شود و به ترمیم آسیب سلولی پوست کمک می‌کند و سطوح پایین آن با پوست خشک، نازک و رنگ پریده همراه است.

تولید سطح هورمون ملاتونین در طی چند ساعت پس از خواب افزایش می‌یابد. ملاتونین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند و با مبارزه با رادیکال‌های آزاد (اتم‌های ناپایدار که می‌توانند به سلول‌ها آسیب برسانند) پیری پوست را کاهش می‌دهد. پروتئین کلاژن که در مرحله نهایی خواب تولید می‌شود و به صاف شدن پوست و کاهش چین و چروک‌های ریز کمک می‌کند. ارتباط قوی بین تولید کلاژن کم و پیری پوست وجود دارد.

خواب چگونه بر روی پوست شما تأثیر می‌گذارد؟

یکی از مهم‌ترین عوامل اصلی تاثیر گذار بروی پوستی سالم خواب شبانه خوب و با کیفیت است. خواب کافی باعث کاهش پف زیر چشم‌ها می‌شود و از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. همچنین درخشش و شادابی برای پوست ایجاد می‌کند. مزایای خواب خوب فقط شامل پوست نمی‌شود، بلکه با خوابیدن کافی بدن انرژی دوباره پیدا کرده و سیستم ایمنی تقویت می‌شود. اگر بتوانید عادت‌های بد خواب را ترک کنید و عادت‌های سالم و مراقبت‌های پوستی برای قبل از خوابیدن ایجاد کنید، پوستی شفاف و سالم خواهید داشت.

تاثیر خواب بر جوش صورت

کمبود خواب باعث ایجاد آسیب به سلامت پوست و در نتیجه بروز آکنه و یا تشدید آن می‌‌شود. افرادی بیشتر در معرض آکنه هستند که کیفیت خواب ضعیف‌تری دارند. همان‌ طور که می‌دانید، کمبود خواب سطح کورتیزول خون را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. همچنین استرس عامل مهمی در بروز آکنه و جوش صورت است. هنگامی که استرس دارید، بدن شما کورتیزول و پروتئین‌های التهابی تولید می‌کند. با افزایش کورتیزول تأثیر منفی بر قدرت مبارزه سیستم ایمنی ایجاد می‌شود و  تضعیف سیستم ایمنی باعث بروز مشکلات پوستی یا بیماری می‌شود.

بهترین زمان خواب برای سلامت پوست و مو و زیبایی

با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد تاثیرخواب بر پوست و مو بهترین ساعت خواب، خوابیدن بین ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح است، چرا که ترشح هورمون رشد در بدن از ساعت ۹ الی ۱۰ آغاز می‌شود، پس بهترین زمان خواب برای سلامت پوست و مو در این زمان است. این هورمون برای سلول‌های مغزی و همچنین بازسازی بافت پوست بسیار مفید است. همچنین بدترین ساعت خواب بین ساعت ۵ عصر تا ۸ است زیرا در این زمان خوابیدن باعث از بین رفتن انرژی می‌شود.

این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: ساده‌ترین راه جوانسازی پوست

بهترین مدل خوابیدن برای پوست صورت

وضعیت خوابیدن ما می‌تواند روی پوست تأثیر بگذارد و باعث بروز آکنه و چین و چروک شود. عوارض خوابیدن روی صورت بسیار است و برای اینکه خوابی آرام و البته بدون ضرر را تجربه کنید، باید مراقب نحوه خوابیدن خود نیز باشید. چرا که سلامت پوست با درست خوابیدن در شب تضمین می‌شود. اگر می‌خواهید پوستی صاف و بدون جوش داشته باشید، سعی کنید که هنگام خوابیدن صورت خود را روی بالشت نچسبانید زیرا این کار باعث ورود میکروب‌ها و آلودگی‌ها به منافذ پوست و ایجاد جوش و آکنه می‌شود.

نتیجه گیری

در ایده آل‌ترین حالت همه ما باید هر شب 8 ساعت خواب مورد نیاز خود را داشته باشیم تا تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو به بهترین شکل ممکن انجام شود. اما امروزه در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، کمبود خواب طولانی مدت می‌تواند بسیار جدی باشد و آسیب‌های زیادی برای ما ایجاد کند به همین جهت باید برای داشتن پوستی سالم و همچنین جلوگیری از عوارض بی خوابی برنامه ای دقیق برای خواب خود داشته باشیم.

ارتباط با دکتر مصطفی خدایاری
ارتباط با دکتر مصطفی خدایاری

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =