دکتر مصطفی خدایاری » زیبایی صورت » تاثیر خواب بر سلامت پوست، مو و زیبایی
۶ دقیقه
[ratemypost]

تاثیر خواب بر سلامت پوست، مو و زیبایی

تاثیر خواب بر سلامت پوست و زیبایی
آنچه می خوانید...

تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو و زیبایی بسیار است زیرا خواب کافی بدن و ذهن شما را بازیابی و شارژ میکند و همچنین التیام می بخشد. در طول یک خواب خوب، بدن شما از آسیب سلولی پوست جلوگیری می کند و آن را ترمیم می کند و نه تنها ظاهر پوست شما را بهبود می بخشد، بلکه قدرت و توانایی آن را برای محافظت در برابر عناصر مضر خارجی بهبود می بخشد. از سوی دیگر، خواب ضعیف می تواند التهاب را افزایش دهد، که می تواند برخی از بیماری های پوستی را بدتر کند.در طول خواب، بدن شما خود را از استرس های روز بازیابی و ترمیم می کند. پوست بزرگترین عضو بدن انسان است و از نظر پیشرفت های زیبایی، خواب باکیفیت نیز به عنوان “خواب زیبایی” به حساب می آید زیرا می تواند ظاهر پوست را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو

بیشتر بخوانید : جوانسازی پوست

با این حال، اگر به اندازه کافی و با کیفیت خوب نخوابید، داشتن یک روال مراقبتی از پوست مزایای محدودی دارد. داشتن یک برنامه خواب خوب یکی از بهترین گام هایی است که می توانید برای داشتن پوستی سالم بردارید. با خوابیدن به مدت کافی و با کیفیت بالا، بدن شما می تواند مراحل مشخصی را طی کند که به سلامت پوست و همچنین سلامت کلی شما کمک می کند. این مراحل بخشی از یک ریتم شبانه روزی شناخته می شود. دراین مقاله با اشاره دقیق به داشتن خواب کافی برای پوستی زیبا به شما کمک خواهیم کرد پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

تاثیر کم خوابی بر سلامت پوست و مو

تنها تاثیر خواب بر سلامت پوست و زیبایی نیست ، بلکه بر توانایی آن برای محافظت از خود و بهبودی از تحریکات پوستی نیز تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی یک شب کم خوابی می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • افتادگی پلک
 • چشم های متورم
 • رنگ پریدگی پوست
 • حلقه های تیره زیر چشم
 • بیشترشدن چین و چروک

عوارض شب بیداری بر پوست

در طول شب سطح هورمون استرس، کورتیزول افزایش می یابد و داشتن خواب ناکافی، خطر بیشتری برای پوست دارد زیرا باعث التهاب میشود و همچنین باعث تجزیه پروتئین هایی می شود که پوست شما را صاف و درخشان نگه می دارد. بهداشت نامناسب خواب نیز با کم آبی پوست و کاهش خاصیت ارتجاعی همراه است که می تواند منجر به خطوط ریز و چین و چروک شود. با افزایش تولید عرق در طول خواب، به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست عمل می کند و باعث جلوگیری از کم آبی پوست میشود. خواب ضعیف همچنین می تواند سطح  pH  پوست را کاهش دهد که به نوبه خود ممکن است باعث خشکی پوست شود. همچنین داشتن یک محافظ پوستی ضعیف، خطر آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش را افزایش می‌دهد.

مراحل مراقبت از پوست در خواب

در طول خواب، جریان خون پوست شما افزایش می یابد و این اندام کلاژن خود را بازسازی می کند و آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را ترمیم می کند و چین و چروک ها و لکه های پیری را کاهش می دهد. توصیه های که ممکن است کیفیت خواب را بهبود ببخشد:

 • 8 و9 ساعت خواب کامل شبانه را داشته باشید.
 • قبل از خواب صورت خود را بشویید.
 • نزدیک به زمان خواب کافئین نخورید.
 • هنگام خوابیدن سر خود را رو به بالا قرار دهید.
 • ورزش کنید و در طول روز تحرک زیاد داشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که اطراف تاریک و ساکت است.
 • به پشت بخوابید یا از روبالشی مخصوص استفاده کنید.
 • از یک مرطوب کننده شب استفاده کنید و پوست خود را هیدراته نگه دارید.
 • قبل از خواب از تلفن خود استفاده نکنید و گوشی خود را نزدیک تخت خود قرار ندهید.

تاثیر خواب شب بر پوست چیست؟

هنگام خوابیدن درشب با تولید سوماتوتروپین (HGH) که هورمون رشد انسانی است، در طول چند ساعت اول خواب به مقدار زیاد تولید می شود و به ترمیم آسیب سلولی پوست کمک می کند و سطوح پایین آن با پوست خشک، نازک و رنگ پریده همراه است.

تولید سطح هورمون ملاتونین در طی چند ساعتی از خواب افزایش می یابد. ملاتونین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و با مبارزه با رادیکال های آزاد (اتم های ناپایدار که می تواند به سلول ها آسیب برساند) پیری پوست را کاهش می دهد. پروتئین کلاژن که در مرحله نهایی خواب تولید می شود باعث صاف شدن پوست و کاهش چین و چروک های ریز کمک می کند. ارتباط قوی بین تولید کلاژن کم و پیری پوست وجود دارد.

خواب چگونه بر روی پوست شما تأثیر می گذارد

یکی از مهمترین عوامل اصلی تاثیر گذار بروی پوستی سالم خواب شبانه خوب و با کیفیت است. خواب کافی باعث کاهش پف زیر چشم‌ها می‌شود و از افتادگی پوست جلوگیری میکند. همچنین درخشش و شادابی برای پوست ایجاد میکند. ازمزایای خواب خوب فقط شامل پوست نمی‌شود، بلکه با خوابیدن کافی بدن انرژی دوباره پیدا کرده و سیستم ایمنی تقویت می‌شود.اگر بتوانید عادت‌های بد خواب را ترک کنید و عادت‌های سالم و مراقبت های پوستی برای خوابیدن ایجاد کنید، پوستی شفاف و سالم پیدا می‌کنید.

تاثیر خواب بر جوش صورت

کمبود خواب باعث ایجاد آسیب به سلامت پوست و در نتیجه بروز آکنه و یا تشدید آن می‌ شود. افرادی بیشتر در معرض آکنه هستند که کیفیت خواب ضعیف‌ تری دارند. همان‌ طور که می‌دانید، کمبود خواب سطح کورتیزول خون را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. همچنین استرس عامل مهمی در بروز آکنه و جوش صورت است. هنگامی که استرس دارید، بدن شما کورتیزول و پروتئین‌های التهابی تولید می‌کند. با افزایش کورتیزول تأثیرمنفی بر قدرت مبارزه سیستم ایمنی ایجاد میشود و  تضعیف سیستم ایمنی باعث بروز مشکلات پوستی یا بیماری می‌شود.

بهترین زمان خواب برای سلامت پوست و مو و زیبایی

با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد تاثیرخواب بر پوست و مو بهترین ساعت خواب، خوابیدن بین ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح است، چرا که ترشح هورمون رشد در بدن از ساعت ۹ الی ۱۰ آغاز می‌شود، پس بهترین زمان خواب برای سلامت پوست و مو در این زمان میباشد. این هورمون برای سلول‌های مغزی و همچنین بازسازی بافت پوست بسیار مفید است. همچنین بدترین ساعت خواب بین ساعت ۵ عصر تا ۸ است زیرا در این زمان خوابیدن باعث از بین رفتن انرژی می‌شود.

بیشتر بدانید : لیزر موهای زائد زیر بغل

بهترین مدل خوابیدن برای پوست صورت

وضعیت خوابیدن ما می‌تواند روی پوست تأثیر بگذارد و باعث بروز آکنه و چین و چروک شود. عوارض خوابیدن روی صورت بسیار است و برای اینکه خوابی آرام و البته بدون ضرر را تجربه کنید، باید مراقب نحوه خوابیدن خود نیز باشید. چرا که سلامت پوست با درست خوابیدن در شب تضمین می‌شود. سعی کنید که هنگام خوابیدن صورت خود را روی بالشت نچسبانید اگر می‌خواهید پوستی صاف و بدون جوش داشته باشید، زیرا این کار باعث ورود میکروب‌ها و آلودگی‌ها به منافذ پوست و ایجاد جوش و آکنه می‌شود.

در ایده عال ترین حالت همه ما باید هر شب 8 ساعت خواب مورد نیاز خود را داشته باشیم. اما امروزه در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، کمبود خواب طولانی مدت می تواند بسیارجدی باشد و آسیب های زیادی برای ما ایجاد کند به همین جهت باید برای داشتن پوستی سالم و همچنین جلوگیری از عوارض بیخوابی برنامه ای دقیق برای خواب خود داشته باشیم.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =