[ratemypost]
۸ دقیقه

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس
آنچه می خوانید...

آیا می دانید با تزریق بوتاکس می توانید چین و چروک پوستی خود را از بین ببرید و جذابیت و شادابی چهره ی خود را دوچندان کنید؟

با تزریق بوتاکس می توانید سریع تر خطوط پوستی خود را از بین ببرید و زیبایی را بخود هدیه دهید. در این مقاله به تزریق بوتاکس و مزایای آن می پردازیم. بوتاکس در واقع یک نوع ماده پروتئینی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. این باکتری چند نوع سم تولید می کند که دو نوع آن مصارف زیبایی دارد. مصارف درمانی این سم بعد از گذشت سالها شناخته شد. مصارف این سم در چشم پزشکی مانند اسپاسم چشم، انحراف چشم و همچنین در بیماری های عصبی-عضلانی استفاده می شود و امروزه از این سم بیشتر در امور زیبایی و درمان چین و چروک پوست استفاده می شود.

بوتاکس چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟

باکتری های Clostridium botulinum سمی تولید می کنند که نام تجاری آن BOTOX یا بوتاکس است. سم بوتولیوم عوارض خطرناکی مانند فلج عضله دارد. در نتیجه دانشمندان از سم بوتاکس به نفع انسان استفاده کردند که از این فواید می تان به تزریق بوتاکس به ناحیه خط خنده، خطوط روی پیشانی و دور چشم و خط اخم اشاره کرد.

میزان استفاده از سم بوتولیوم و نحوه تزریق آن بسیار مهم است که باید توسط دکتر پوست خوب انجام شود. در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

تزریق بوتاکس علاوه بر پیشانی، دور چشم و دهان، برای کاهش میزان تعریق دست و زیر بغل، بلفارواسپاسم، لوچی و میگرن مزمن، رفع افتادگی پوست گردن و اطراف بینی هم استفاده می شود.

پس از تزریق بوتاکس از حرکت عضلات و ماهیچه ها کم می کند و یا باعث عدم حرکت آن ها می شود. در نتیجه برخی افراد کمتر می توانند احساسات خود را در صورت نشان دهند.

بهترین مارک بوتاکس

بهترین مارک بوتاکس شامل: Xeomin ، Dysport و Jeuveau می باشد که در دسته بندی شل کننده های چین و چروک قرار می گیرند. این در حالی است که Juvederm یک فیلر پوستی تزریقی مبتنی بر هیالورونیک اسید می باشد.

مزایای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس امروزه یکی از روش های رایج ، درجهت از بین بردن چین و چروک های پوستی می باشد. بسیاری از افراد به منظور جوانسازی پوست و برطرف کردن عیوب ظاهری خود ، تکنیک های زیبایی زیادی را بکار می گیرند. یکی از تکنیک های زیبایی به منظور داشتن صورتی صاف و جوان تزریق بوتاکس است.

بوتولیوم سم یک نوع باکتری می باشد که با فلج کردن عضلات ، باعث از میان رفتن چین و چروک پوستی می شود. مصرف متعادل و متناسب بوتاکس هیچ ضرری برای فرد ایجاد نمی کند.

تزریق بوتاکس در پیشانی

در قسمت پیشانی و بین ابروها ، دو عضله سبب ایجاد خط و چروک می شود. یکی از این عضلات که بزرگتر می باشد و خط عمیق تر را تشکیل می دهد. عضله ی اخم نام می گیرد که ، خطوط عمودی بین ابروها را ایجاد می کند. عضله ی دیگر ، چین های ظریف بین ابرو را ایجاد می کند که ، عضله ی عرضی نام دارد و سبب تشکیل خطوط کم عمق عرضی می شود. با تزریق بوتاکس به پیشانی میتوان خطوط اخم و پیشانی را از میان برد و پوست صورت را صاف و جوانتر کرد.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

سم بوتولینوم ارتباط بین عصب و عضله را مهار می کند و باعث عدم ترشح ماده ای که بین عصب و عضله وجود دارد، می شود به این شکل که عصب پیام را می فرستد اما عضله دیگر منقبض نمی شود.

مصارف درمانی بوتاکس

 • درمان بیماری های عصبی-عضلانی
 • درمان گرفتگی عضلات برخی افراد که در اثر برخی بیماری ها مانند پارکینسون
 • درمان بیماری های مثانه و سردردهای میگرنی
 • درمان تعریق بیش از حد کف دست و پا و زیربغل

علل ایجاد خطوط پوستی

علل گوناگونی سبب ایجاد چین و چروک پوستی می شوند که از میان آن ها به عوامل مهم زیر اشاره می کنیم:

 • عوامل ژنتیکی و ارثی
 • افزایش سن
 • نور خورشید
 • جاذبه ی زمین
 • استرس و اضطراب طولانی مدت
 • انقباض مداوم عضلات نیز سبب تشکیل چین و چروک پوستی می شود.
تزریق بوتاکس

تمامی انقباضات عضلانی ، باعث آزاد شدن واسطه های عصبی و تحریک اعصاب پوستی صورت می گیرد. سم بوتاکس نوع A با تاثیر گذاری بر واسطه های عصبی ، مانع از انتقال پیام های عصبی می شود که به دنبال این امر ، از انقباض عضلات ناحیه ی مورد نظر ممانعت بعمل می آورد.

با تزریق بوتاکس به پیشانی ، فرد توانایی اخم کردن و بالا بردن ابروهارا ندارد. زیرا بوتاکس سبب جلوگیری از ارسال پیام عصبی و فلج شدن موقت واسطه های عصبی می شود، در نتیجه عضله ی مورد نظر انقباض نمی یابد.

تزریق ژل به چانه

عوارض بوتاکس چیست؟

بوتاکس عوارضی مانند کبودی دارد که حداکثر بعد از دو روز از بین می رود. همچنین ممکن است اگر تزریق بوتاکس توسط دکتر پوست باتجربه انجام نشود، باعث افتادگی پلک و نازیبا شدن صورت شود.

نکات مهم در تزریق بوتاکس

 • یک تکنیک سرپایی می باشد که به منظور راحتی فرد در حین تزریق ، از پمادهای بی حسی در ناحیه ی مورد نظر استفاده می شود.
 • تزریق بوتاکس باید زیر نظر متخصص و در نواحی مخصوصی صورت گیرد ، تا نتیجه ی رضایت بخشی را به ارمغان بیاورد.
 • به منظور ظرافت در از بین بردن چین و چروک پوستی ، این تزریق به واسطه ی سوزن های بسیار ظریف انجام می شود.
 • بعداز تزریق بوتاکس ممکن است محل مورد نظر بصورت موقتی ملتهب و متورم شود.
 • بعد از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت های شدید بدنی اجتناب کنید.
 • لازم به ذکر است که اثرگذاری بوتاکس، موقتی می باشد و بسته به پارامترهایی نظیر: حجم و سایز عضله ، قدرت عضله و… ماندگاری متغیری دارد. به منظور تداوم اثرات تزریق بوتاکس لازم است تا در فواصل زمانی مناسب ، تزریق مجددا تکرار شود.
 • در صورتی که در ناحیه صورت تزریق انجام شده باشد، بهتر است تا 8 ساعت از خوابیدن خودداری کنید.
 • در روز بعد از بوتاکس از دوش گرفتن خودداری کنید.
 • به مدت چند روز از مصرف الکل و دخانیات مانند سیگار و قلیان خودداری کنید.
 • برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس یخ روی ناحیه متورم استفاده نمایید.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی نامناسب است؟

تزریق بوتاکس برای خانم های باردار و حامله، مادرانی که در دوران شیردهی به نوزاد هستند، افرادی که بیماریهای عصبی و کلیوی دارند و افرادی که  زیر 18 سال سن دارند، مناسب نیست.

موارد منع مصرف بوتاکس

 • تزریق بوتاکس در بارداری: در دوران بارداری و شیردهی نباید از بوتاکس استفاده کرد.
 • تزریق بوتاکس در افراد بیمار: در افرادی که بیماری هایی مانند بیماری ام اس و بیماری های عصبی عضلانی دارند نمی توان از بوتاکس استفاده کرد
 • همچنین در صورت مصرف یک سری از آنتی بیوتیک ها مانند جنتمایسین و داروهای خاص را نمی توان از بوتاکس استفاده کرد. افرادی که قصد تزریق بوتاکس دارند باید از قبل با پزشک خود مشورت کنند و او را در جریان مصرف داروهای خود و بیماری های زمینه ای که دارند، بگذارند.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس

از سن 18 سالگی به بالا تا سن 65 سالگی تزریق بوتاکس توصیه می شود. گاهی فرد جوانی بر حسب عادت مرتب اخم می کند و این چین اخم به مرور زمان عمیق می شود و بدون اینکه حتی اخم هم کند این خط خود را نشان می دهد. بنابراین برای این فرد می توان بوتاکس انجام داد. گاهی ممکن است با یکی دو بار تزریق بوتاکس در این فرد این عادت را از بین ببرد. گاهی اوقات هم در فردی که سنش بالاتر رفته و چین اخم تشکیل شده نیاز است که مرتب این کار را انجام شود.

سم بوتولیوم بعد از چند روز اثر می کند و چقدر دوام دارد؟

حداقل 2 روز و حداکثر یک هفته زمان می برد تا بوتاکس اثر مثبت خود را در چهره بگذارد. در این مدت عضلات کم کم شل می شود و باعث صاف شدن پوست می گردد. دو هفته بعد از تزریق بوتاکس، نتیجه کاملا قابل مشاهده است و اگر ناحیه ای از منطقه تزریق شده فرورفتگی داشته باشد، باید دوباره ترمیم شود.

اثرات این روش حدود 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد که البته بستگی زیادی به دکتر پوست که تزریق کرده و مراقبت های بعد از آن دارد. البته اثر دارو در چین های دور چشم نسبت به ناحیه اخم و ناحیه پیشانی معمولا زودتر از بین می رود یعنی اگر فردی هم برای رفع چین و چروک دور چشم و هم خط اخم همزمان از بوتاکس استفاده کند، ممکن است اثر دارو در ناحیه اخم باقی بماند اما در ناحیه دور چشم از بین برود.

در صورتی که در خصوص تزریق بوتاکس، نحوه و انجام و مراقبت های لازم سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات، آن را با دکتر مصطفی خدایاری دکتر پوست در تهران مطرح نمایید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 4 =