دکتر مصطفی خدایاری » جوانسازی پوست » ساده ترین روش جوانسازی پوست
۸ دقیقه
[ratemypost]

ساده ترین روش جوانسازی پوست

جوانسازی پوست
آنچه می خوانید...

یکی از مهمترین مسائل برای بانوان زیبایی و شادابی پوست می‌باشد. از گذشته تا کنون خانم ها به دنبال روش های جوانسازی پوست چه با روش های سنتی و چه روش های درمانی نوین بودند. پیر شدن پوست به مرور زمان یک امر طبیعی می‌باشد اما می‌توان از روش هایی جدید برای جلوگیری از روند معمول آن استفاده کرد.

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست چیست؟

جوانسازی پوست ، از جمله روش های رفع چین و چروک، و علائم و نشانه های آسیب های پوستی می باشد. با انجام این روش، شما پوستی سالم تر، شفاف تر و شاداب تر خواهید داشت. این روش، کمترین میزان عوارض و اثرات جانبی را به همراه دارد.

تماس با آفتاب، اختلالات پوستی، افزایش سن و وراثت، از جمله عواملی هستند که بر روی پوست صورت و سایر قسمت های بدن تاثیر می گذارند، و منجر به بروز چین و چروک، تغییرات رنگدانه، و بیرون زدگی رگ های خونی می شوند. علاوه بر موارد گفته شده، باعث می شوند پوست استحکام و الاستیسیته خود را از دست بدهد.

جوانسازی پوست آقایان

برخی افراد تصور دارند که فقط خانم ها با کاهش کلاژن و یا نشانهه ای پیری پوست رو به رو می‌شوند اما بهتر است بدانید که آقایان نیز به همان اندازه در معرض پیری پوست قرار دارند. آقایان بیشتر در معرض نور خورشید و اشعه های مضر برای پوست هستند و باید به اندازه خانم ها به مراقبت های پوستی اهمیت دهند.

نشانه های پیری پوست

قبل از اینکه هر فرد برای استفاده از تکنیک های جوانسازی اقدام کند باید ابتدا نشانه های پیری پوست را بشناسد. اولین نشانه های پیری پوست در واقع برای هر فرد نمایان شدن خطوط دور چشم و خط خنده است. این موارد همیشه اولین علائمی هستند که از پیری بروز می‌کنند زیرا چین و چروک های عمیق از سن سی سالگی تازه خود را نمایان می‌کنند. افتادگی پوست صورت نیز یکی از مسائلی است که به دلیل کاهش کلاژن به مرور زمان رخ می‌دهد.

کاهش کلاژن در سطح پوست یکی از موارد صد در صدی است که با افزایش سنم برای خانم ها رخ میدهد. خطوط پنجه کلاغی و از بین رفتن آب میان بافتی پوست و نمایان شدن چین و چروک های عمیق همه و همه به دلیل از بین رفتن کلاژن و الاستین رخ می‌دهد. بافت های چربی زیر پوست خود به تنهایی از عوامل محافظت کننده صورت بشمار می‌روند که با افزایش سن، سطح وسیعی از آن ها از بین رفته و لایه ای نازک از آن ها باقی می‌ماند. هنگامی که این بافت های چربی تحلیل رود، ماهیچه صورت با افت بسیار شدیدی رو به رو می‌شود که تاثیر مستقیمی بر پیری صورت و ظاهر دارد.

هداف از انجام جوانسازی پوست چیست؟

 • چین و چروک ها. چین و چروک های موجود بر روی پوست را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

برخی از چین و چروک ها، همواره بر روی پوست دیده می شوند، در حالی که برخی دیگر با تغییر حالات صورت ظاهر می شوند.

 • آفتاب سوختگی ها و یا لک های موجود بر روی پوست، که عمدتا به این دلیل ایجاد می شوند که فرد بیش از حد در معرض آفتاب قرار می گیرد.
 • اسکارهای ناشی از آسیب های پوستی
 • بیرون زدگی رگ ها
 • کاهش الاستیسیته پوست به دلیل کاهش تولید کلاژن و الاستین، که منجر به بروز سلولیت نیز می شود.
 • حذف ترک های ناشی از حاملگی
 • لایه برداری از پوست

افرادی که خواهان جوانسازی پوست هستند، بایستی از لحظ بدنی و فیزیکی سالم باشند، سیگار نکشند و بعد از انجام این روش به سلامت پوست خود اهمیت بیشتری بدهند.

مشاوره قبل از جوانسازی پوست

قبل از انجام جوانسازی پوست، مشاوره با پزشک اهمیت ویژه ای دارد. در طول جلسات مشاوره، موارد زیر بررسی می شود:

 • شرایط و سوابق پزشکی و مصرف هر گونه دارو از جمله ویتامین ها
 • انجام هر گونه روش درمانی در گذشته
 • نتایج این روش بر روی پوست فرد
 • وضعیت پوست بیمار

چه زمانی باید جوانسازی پوست انجام داد؟

در واقع استفاده از این تکنیک ها به سن و سال خاصی محدود نمی‌شوند. تمامی افرادی که هر گونه از علائم پیری در سطح پوست خود را مشاهده کردند، می‌توانند از تکنیک های جوانسازی پوست بهره ببرند. حتی برخی افراد از روش های موثر برای پیشگیری از افتادگی و پیری پوست استفاده می‌کنند.

نتایج جوانسازی پوست

مشخصات پوستی هر فردی منحصر به فرد است و با توجه به مسائل ژنتیکی و میزان علائم، واکنش های گوناگونی را نسبت به درمان نشان می دهند. نتایج این روش از چند روز تا چند هفته قابل مشاهده می باشد.

انواع روش های جوانسازی پوست

امروزه با پیشرفت علم پزشکی، روش های متعددی برای ایجاد جوانسازی پوست به وجود آمده است که هر فرد با توجه به شرایط پوست خود می‌تواند از آن ها بهره برد. در ادامه به برخی از روش های موثر نیز اشاره خواهیم داشت:

روش های جوانسازی پوست

هایفوتراپی

روش هایفوتراپی یکی از جدیدترین متد های روز دنیا است که کلاژن سازی پوست را بسیار تقویت می‌کند و در نتیجه موجب شادابی و جوانی پوست می‌گردد. کلاژن سبب شده تا ترمیم پوست انجام گیرد و تا سالیانی از نشانه های پیری خبری نباشد.

کربوکسی تراپی

جوانسازی با کربوکسی تراپی از روش های موثر بوده که با استفاده از گاز کربن دی اکسید، جوانی پوست را ایجاد می‌کنند. کربن دی اکسید به طور معمول در بدن تمامی افراد وجود دارد اما تزریق بیش از اندازه آن اما به روش های درست، موجب شده تا اکسیژن رسانی در ناحیه افزایش یابد و جوانسازی پوست و کلاژن سازی ایجاد شود.

مزوتراپی پوست

یکی از روش های بی ضرر، مزوتراپی بوده که با لایه های میانی پوست در ارتباط است. این روش کمک شایانی در سفید شدن رنگ پوست دارد.

میکرونیدلینگ

بسیاری از افراد اظهار دارند که میکرونیدلینگ، درد بالایی دارد اما قابل ذکر است که نتایج ماندگار جذابی نیز به همراه دارد. منافذ ایجاد شده ناشی از این روش، موجب شده تا مواد معدنی به کار برده شده برای پوست کاملا جذب گردند و اکسیژن رسانی در ناحیه برای ترمیم این منافذ افزایش یابد که در نهایت الاستین و کلاژن سازی نیز بیشتر و جوانی و شادابی پوست ایجاد میشود.

تزریق ژل و تزریق چربی به پوست

این روش ها اغلب جزو روش های درمانی محسوب نمی‌شوند زیرا با استفاده از تکنیک تزریق ژل و تزریق چربی به پوست، بسیاری از چین و چروک ها را رفع کرده و حتی همزمان میتوان از تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط پیشانی و شقیقه نیز بهره برئد. تمامی این روش ها در دسته تکنیک های زیبایی جوانسازی پوست قرار دارند.

جوانسازی پوست با لیزر RF

جوانسازی پوست با لیزر فراکشنال (RF) امکان داشتن پوستی شفاف و جوان از طریق برداشتن هر گونه اسکار، چین و چروک و خطوط صورت و سایر قسمت های بدن را فراهم کرده است. افرادی که خواهان انجام این روش با لیزر هستند بایستی سیستم ایمنی قوی داشته باشند و مبتلا به بیماری های مزمن نباشند.

در صورتی که خطوط ریز و کم عمق یا چروک های نسبتا خفیفی در اطراف چشم، لب، خط خنده و یا در پیشانی دارید و یا از جای جوش و آکنه در صورت خود ناراضی هستید، جوانسازی پوست صورت با لیزر بهترین و سریع ترین راه درمان می باشد.

نحوه و روند انجام لیزر به این صورت است که لیزر مستقیما به سطح پوست تابیده، و قسمت خارجی پوست که اپی درم نام دارد، تخریب می شود. به طور همزمان، بخش های زیرین پوست یا همان درم، تحت حرارت قرار گرفته و کلاژن بیشتری تولید خواهد شد.

مزایای جوانسازی پوست با آر اف

از جمله مزایای جوانسازی پوست با لیزر RF می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود ظاهر پوست
 • رفع آفتاب سوختگی ها و لک های قهوه ای رنگ موجود بر روی پوست
 • کاهش و رفع خطوط و چین و چروک های اطراف چشم ها و لب
 • افزایش استحکام و الاستیسیته پوست به دلیل تولید کلاژن بیشتر

این نکته را همواره بایستی در نظر داشته باشید که این روش، کمکی به رفع افتادگی پوست نمی کند. جوانسازی پوست با لیزر RF، روش سرپایی است و مدت زمان انجام آن به وسعت ناحیه درمان بستگی دارد.

اقدامات و مراقبت های بعد از جوانسازی پوست با لیزر RF

 • بعد از لیزر بایستی از تماس مستقیم با نور خورشید خودداری شود. زیرا که بعد از لیزر، پوست حساس تر می شود و احتمال بروز التهاب و خارش در ناحیه درگیر نیز وجود دارد.
 • بعد از لیزر، ناحیه مورد نظر بایستی همواره تمیز نگه داشته شود و از کرم های محافظ نیز می توان استفاده کرد.
 • بهتر است انجام فعالیت های سنگین برای چند هفته ای به تعویق بیفتد.
 • جهت پوشاندن قرمزی می توان از وسایل آرایشی استفاده کرد.
 • بعد از انجام لیزر، ناحیه مورد نظر پانسمان می شود.
 • بعد از 24 ساعت، بهتر است چند نوبت در روز ناحیه مورد نظر شسته شود و از کرم ها و پمادهای تجویز شده از سوی پزشک، استفاده کرد تا از بروز و تشکیل اسکار نیز پیشگیری شود.
 • احتمال بروز التهاب و خارش در ناحیه مورد نظر طبیعی است و ممکن است چنین علائمی بعد از گذشت 12 تا 72 ساعت از لیزر، ظاهر شود که البته به مرور زمان برطرف خواهند شد.
  طول دوره نقاهت این روش و مشاهده نتایج واقعی، در حدود 10 تا 21 روز می باشد. نتایج حاصل از این روش، در حدود دو سال ماندگاری دارد و تنها یک دوره درمان برای رسیدن به نتایج مطلوب کافی می باشد.

جوانسازی پوست با لیزر RF، از جمله موثرترین روش ها در تقویت و افزایش کلاژن سازی می باشد  و افراد بین سی تا پنجاه سال، بهترین نتایج را خواهند دید.

 

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + ده =