۱۳ دقیقه
[ratemypost]

لیزر موهای زائد

لیزر
آنچه می خوانید...

امروزه لیزر موهای زائد یکی از راه‎ های دائمی حذف مو می باشد. این روش به دلیل مقرون به‌ صرفه بودن و همچنین صرفه جویی در زمان یکی از متداول‎ ترین روش‎ های حذف مو به حساب می‎ آید. همچنین بسیاری از افراد از مو زدایی بوسیله شیو، وکس، اپیلاسیون و … ناراضی هستند. لیزر موهای زائد به شما کمک می‎کند تا ظاهر خوبی داشته باشید و به خاطر موهای صورت و سایر نقاط بدن احساس خجالت نکنید. استفاده از لیزر شاید در نگاه اول گران به نظر برسد اما در دراز مدت و نتایج موثری که دارد می‎تواند مقرون به صرفه باشد. با لیزر دائمی موهای زائدتان دیگر نیازی به گرفتن وقت برای اپیلاسیون و … نخواهید داشت و همین امر باعث جلوگیری از اتلاف وقت می ‎شود.

لیزر موی زائد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد ، روش غیر تهاجمی و غیر جراحی است که به کاهش و رفع موهای زائد کمک می کند. امروزه این روش محبوبیت بسیاری پیدا کرده و می توان به یقین گفت که یکی از موثرترین روش ها در رفع موهای زائد نواحی کوچک و بزرگ می باشد.

لیزر در واقع پرتوی نوری است که به دلیل ویژگی‎های که دارد کاربرد زیادی در علم پزشکی دارد. یکی از کاربردهای استفاده از لیزر، رفع موهای زائد است. از بین بردن موهای زائد با لیزر تنها به معنای خلاص شدن از دست آن‎ها نیست. رفع موهای زائد باید حتما تحت نظر پزشک متخصص و در کلینیک ‎های مخصوص لیزر انجام شود. در این شیوه، اشعه لیزر با عبور از سطح پوست ، فولیکول های مو را مورد هدف قرار می دهد. انرژی ساطع شده از لیزر مانع از رشد مجدد موها می شود. قبل از انجام لیزر، ناحیه مورد نظر تمیز می شود. در صورتی که میزان حساسیت فرد بالا باشد، می توان از ژل های بی حس کننده نیز استفاده کرد. در حین انجام لیزر، تمامی افرادی که در اتاق هستند، بایستی از عینک های محافظ استفاده کنند، تا از آسیب لیزر به چشم پیشگیری شود.

آمادگی برای لیزر موهای زائد

گرچه، لیزر موهای زائد، رشد موها را به طور موثری آهسته می سازد، اما تضمینی برای عدم رشد همیشگی مو محسوب نمی شود. اما اگر شما نیز جزء افرادی هستید که از دست رشد موهای زائد خسته شده اید، لیزر موهای زائد، بهترین گزینه خواهد بود. تمامی افراد می توانند لیزر موهای زائد را انجام دهند، مگر در مواردی که پیگمانی وجود نداشته باشد، مانند موهای بسیار روشن و یا سفید، که لیزر تاثیری بر روی موهای سفید ندارد. افرادی که پوست روشن و موی تیره دارند، جزء بهترین کاندیداهای انجام لیزر هستند. تعداد جلسات درمان با لیزر در افراد با پوست روشن بیشتر می باشد.

فواید لیزر موی زائد

بیشتر بدانید: لیزر لک و تتو با کیوسوئیچ

مزایای لیزر موهای زائد

لیزر وسیله‎ ای مناسب برای از بین بردن موهای زائد صورت، پا، چانه، خط بیکینی، زیر بغل، ناحیه تناسلی و … است. از فواید آن می ‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

دقت: یکی از فواید لیزر موهای زائد دقت بالای آن است. لیزر می‎تواند بدون اینکه به ناحیه‎ای از بدن آسیب بزند موهای ضخیم و تیره را از بین ببرد.

سرعت عمل: هر نبض لیزری در کسری از ثانیه بسیاری از موهای زائد را هدف قرار می‎دهد. لیزر می‎تواند ناحیه ‎ای از موهای زائد را تقریباً به اندازه یک ربع آن قسمت در هر ثانیه از بین ببرد. نواحی کوچک مانند پشت لب ممکن است ظرف یک دقیقه از بین بروند و قسمت‎هایی مانند پاها و پشت ممکن است تا یک ساعت طول بکشند.

تاثیرپذیری بالا: بسیاری از افراد به طور متوسط طی 3 الی 7 جلسه دچار ریزش و از بین رفتن دائمی موهای زائد می‎ شوند. قبل از انجام لیزر موهای زائد، باید درباره کلینیکی که به آن مراجعه می‎ کنید کاملا مطالعه کنید.

امکان انجام لیزر، در تمامی قسمت های بدن وجود دارد. از جمله:

 • خط بیکینی
 • پشت بدن
 • صورت
 • بازوها
 • گردن
 • شکم
 • پاها

لیزر موهای زائد ، دوره نقاهتی را به همراه ندارد و فرد قادر به انجام کارها و فعالیت های خود می باشد.

بعد از اولین جلسات، شاهد رشد موهای خود خواهید بود، اما موی تازه روییده بسیار نازک تر از قبل خواهد بود و این به معنای تاثیر خوب لیزر در ناحیه مورد نظر می باشد.

لیزر، موهای زبر و تیره را مورد هدف قرار می دهد و آسیبی را به پوست اطراف وارد نمی کند.

اثر بخشی این روش بسیار سریع است و بعد از شش تا هفت جلسه، شاهد ریزش بسیاری از موها خواهید بود.

مدت زمان از بین رفتن موهای زائد

برای از بین بردن و لیزر موهای زائد حتما نیاز به صرف زمان حداقل 6 تا 8 ماهه وجود دارد. اینکه با یک یا دو جلسه می توان موهای زائد را در هر منطقه از بین برد یک ادعای گزاف و غیر منطقی و غیرعلمی می باشد، زیرا در هر لحظه از زمان موها در حال رشد نیستند، 5 بلکه موها در سه فاز یا مرحله زندگی یه سر می برند. شاید 90 درصد موهای صورت و بدن در منطقه رشد باشند و 8 تا 9 درصد در حالت خواب و 1 تا 2 درصد درحال ریزش باشند. بنابراین در مقطعی که لیزر شروع می شود موها حداقل 6 تا 8 جلسه به فاصله یک ماه یا 40 روز یک بار برای انجام و تکرار لیزر زمان مورد نیاز است که یک فولیکول مو دوره شش ماهه خواب خود را طی کند و در طی این زمان هدف از بین بردن مو که همان رنگدانه ملانین موجود در مو در ریشه مو می باشد مورد هدف قرار گیرد و موها از بین برود. از بین بردن کامل و صددرصد موها نه تنها توسط لیزر بلکه توسط هیچ روش علمی و اثبات شده ای امکان پذیر نیست بلکه کاهش و بهبود وضعیت ظاهری 80 تا 90 درصد وضعیت اولیه مورد نظر را مورد توقع می باشد.

چه اقداماتی قبل از لیزر موهای زائد باید انجام داد؟

قبل از اینکه پروسه لیزر موهای زائد شروع شود اقداماتی وجود دارد که باید حتما انجام شوند. در زیر به بررسی برخی از این اقدامات می‎پردازیم:

 • قبل از اینکه برای لیزر مراجعه کنید ناحیه‎ای که می‎خواهید لیزر کنید را به طور کامل بشورید.
 • نباید هیچگونه مویی در ناحیه‎ای که قرار است لیزر شود وجود داشته باشد. پس حتما قبل از مراجعه ناحیه مورد نظر را تنها (شیو) کنید.
 • پوست شما هنگام لیزر باید تمیز باشد. از مصرف مرطوب کننده‎ها و کرم‎ها قبل از لیزر خودداری کنید.
 • از مصرف قهوه و هرگونه نوشیدنی کافئین دار 24 ساعت قبل از لیزر بپرهیزید.
 • هیچ گونه داروی مسکن مانند وارفارین و آسپرین را قبل از انجام لیزر مصرف نکنید.
 • اگر قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید، باید از شش هفته قبل استفاده از وکس، الکترولیز و هرگونه ماده از بین برنده موهای زائد را (به جز شیو) انجام ندهید. این کار به این دلیل انجام می‎شود که لیزر ریشه موها را هدف قرار می‎دهد که با اپیلاسیون یا الکترولیز موقتاً از بین می روند.
 • همچنین قبل و بعد از انجام لیزر باید تا 6 هفته از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب تاثیرپذیری لیزر را کاهش می‎دهد و باعث ایجاد عوارض پس از لیزر می‎شود.
 • بهتر است روز قبل از مراجعه، موهای ناحیه مورد نظر با تیغ زده شوند، مو نباید خیلی بلند باشند و به گونه ای باشد که نوک مو از روی پوست بیرون زده باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که لیزر تاثیری بر روی موهای بلند نمی گذارد.
 • آفتاب گرفتن شش هفته پیش از انجام لیزر، توصیه نمی شود، این کار باعث نازک شدن پوست می شود.
 • پوست بایستی عاری از هر گونه مواد آرایشی و کرم باشد.

چرا باید قبل از لیزر، شیو کنیم؟

اکثر افرادی که مرتبه اول برای لیزر موی زائد مراجعه می‌کنند تقریبا این سوال را دارند که وقتی قرار است لیزر انجام شود پس چرا باید قبل از آن شیو انجام داد. زمانی که شما موهای زائد خود را قبل از لیزر، شیو میکنید به نتیجه گیری بهتر کمک میکنید. در لیزر موی زائد هنگامی که شیو انجام شده است، کاملا اشعه ها به سطح ریشه مو برخورد کرده و قطعی تر آن ها را از بین می‌برد. اگر موی زائد بر سطح بدن وجود داشته باشد، التهاب و تورم ایجاد می‌شود.

مراقبت ها و اقدامات بعد از لیزر موهای زائد

برای یکی دو روز بعد از لیزر، ناحیه لیزر شده آفتاب سوخته به نظز می‎رسد و ممکن است احساس سوختگی نیز داشته باشید. برای کاهش احساس سوختگی می‎توانید از کمپرس آب سرد و مرطوب کننده‎های مخصوص استفاده کنید. اگر صورتتان را لیزر کرده‌اید از روز بعد از لیزر می‎توانید آرایش یا کرم‎هایتان را استفاده کنید. در صورتی که پوستتان تاول زده باشد بهتر است این کار را انجام دهید. بعد از مدتی موهای زائدتان شروع به ریخته شدن می‎ کنند. بهتر است در این مدت از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

تاول زدن بعد از لیزر نادر است اما در کسانی که پوست تیره دارند بیشتر دیده می‎شود. سایر عوارض جانبی احتمالی مانند تورم، قرمزی پوست و اسکار ممکن است اتفاق بیفتد. جای زخم دائمی یا تغییر در رنگ پوست در موارد نادر اتفاق میفتد.

 • استفاده از پماد زینک بعد از هر جلسه لیزر می‎تواند موثر باشد.
 • استفاده از ضدآفتاب در محل ‎هایی از پوست که در معرض آفتاب قرار دارند و لیزر شده‎ اند.
 • استفاده از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی پوست
 • موهای لیزر شده بین 1 تا 2 هفته شروع به ریزش می‎کنند، از کندن آن ها خودداری کنید.
 • پیش از از انجام لیزر، پزشک با بررسی پوست فرد، و جهت کنترل و کاهش درد احتمالی، پمادهایی را تجویز می کند. این داروها معمولا پمادهای استروئیدی هستند.
 • جهت کاهش علائمی مانند التهاب و قرمزی، می توان از کمپرس یخ نیز استفاده کرد.
 • لیزر موهای زائد، مانع از رشد مجدد موها می شود، به همین خاطر، جلسات درمانی بایستی بدون وقفه و فاصله انجام شوند.
 • بعد از لیزر بهتر است فرد در تماس مستقیم با نور خورشید قرار نگیرد به خصوص زمان هایی که آفتاب به طور مستقیم می تابد، چرا که احتمال سوختگی ناحیه نیز بیشتر خواهد شد. به همین خاطر، استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از لیزر توصیه می شود.

از جمله مراقبت مهم در لیزر موهای زائد، عدم تماس با آفتاب و آفتاب نگرفتن به مدت 6 هفته قبل و بعد از لیزر می باشد. نور خورشید از جمله عواملی است که باعث می شود تا پوست نسبت به درد حساس تر شود.

 • از آن جایی که بعد از لیزر پوست حساس می شود، بهتر است به مدت چند هفته از بند انداختن و یا اپیلاسیون ناحیه مورد نظر خودداری شود. مدتی طول می کشد تا پوست به حالت طبیعی و اولیه خود برگردد.

لیزر موهای زائد با دستگاه high power diode laser

این دستگاه لیزر دارای تائیدیه FDA آمریکا و CE اروپا می باشد. مزایای این دستگاه عبارت است از:

 • رفع سریع و موثر موهای زائد
 • تابش همزمان دو طول موج 940 نانومتر و 810 نانومتر
 • قابل استفاده برای تمامی پوست ها
 • بالاترین سرعت درمان

لیزر با دستگاه MeDioStar ALEX

بهترین روش لیزر موهای زائد، بدن لیزر با دستگاه لیزر Alexandrite مدیواستار می باشد که با جذب طول موج بالایی که دارد حتی موهای نازک و روشن را هم از بین می برد. به دلیل جنس هندپیس های طراحی شده در این دستگاه ضمن انجام لیزر موهای زائد دمای بدن حفظ می شود و مانع بالا رفتن دما می شود و از سوختگی های احتمالی جلوگیری می شود.

کار با دستگاه لیزر خانگی

امروزه لیزرهای خانگی طرفداران خود را پیدا کرده است. البته لازم به ذکر است که این دستگاه‎ها نسبت به دستگاهی مانند کندلا ضعیف ‎تر عمل می‎ کنند و در نهایت تاثیرپذیری کمتری نیز دارد. علاوه بر این، سازمان غذا و داروی ایالات متحده این دستگاه‎های لیزر موهای زائد خانگی را جزئی از لوازم آرایشی و بهداشتی می‎داند، نه پزشکی، به این معنی که آن‎ها دقیقاً مانند سایر دستگاه‎ های لیزر موهای زائد پزشکی از دقت و قدرت بالایی برخوردار نیستند.

لیزر موهای زائد در بارداری

پیشنهاد متخصصان این است که در زمان بارداری موهای خود را لیزر نکنید. لیزر موهای زائد به طور کلی بی ‎خطر است، اما در حال حاضر هیچ مطالعه طولانی مدت که اثرات لیزر موهای زائد را روی جنین بررسی کند، انجام نشده است. به همین دلیل ، بهتر است قبل از اقدام به بارداری و یا بعد از زایمان لیزر کنید.

چقدر طول می‎کشد تا موهای زائد به کلی از بین روند؟

موهای زائد بعد از لیزر به سرعت از بین نمی ‎روند. موهای زائد به طور معمول بین چند روز تا چند هفته می ‎ریزند. درمان‎ های مكرر معمولاً ضروری هستند زیرا رشد و ریزش مو به طور طبیعی در یك چرخه اتفاق می ‎افتد و لیزر درمانی در مرحله رشد دوباره فولیكول‎ های مو بهترین نتیجه را می ‎دهد. نتایج و همچنین طول زمان ریزش مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است. لیزر موهای زائد تضمین کننده حذف دائمی مو نیست. اما در رشد دوباره موها نسبت به قبل نازک‎تر و روشن‎ تر هستند.

آیا لیزر موهای زائد برای کسانی که سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند موثر است؟

برای زنانی که به سندروم تنبلی تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، نتایج و تاثیرپذیری کمتر و ضعیف‎تر از سایر افراد است. اگرچه داشتن بیش از 6 جلسه لیزردرمانی می‎تواند نتایج بهتری به این افراد ارائه دهد.

آیا لیزر موهای زائد روش دائمی است؟

در صورت برخورد لیزر با فولیکول های تخریب شده، شاهد نتایج دائمی خواهیم بود. با این حال، امکان رشد مجدد موها بعد از چند جلسه درمان وجود دارد. انجام مجدد لیزر در کاهش رشد موها بسیار موثر می باشد.

احتمال رشد مجدد موها به عواملی مانند جنس مو، نوع دستگاه و هم چنین مهارت فردی بستگی دارد که لیزر را انجام می دهد.

در بسیاری از موارد، موهایی که بعد از لیزر مجدد رشد می کنند، بسیار روشن تر از حالت قبل هستند به گونه ای که به سختی دیده می شوند. در صورتی که فولیکول مو آسیب ببیند، اما تخریب نشود، احتمال رشد مجدد مو وجود دارد. آن هم به دلیل قدرت پایین لیزر در تخریب فولیکول های مو می باشد. اما از آن جایی که امکان تخریب تمام فولیکول ها وجود ندارد، شاهد رشد مو در برخی از نقاط خواهیم بود.

آیا لیزر مو زائد درد دارد؟

میزان سوزش و ناراحتی این روش در افراد مختلف، متفاوت می باشد، برخی افراد پوست حساس تری دارند و میزان سوزش ناشی از تابش لیزر بیشتر خواهد بود. به طور کلی، هر چه ضخامت مو بیشتر باشد، میزان سوزش و حساسیت بیشتر می باشد.

اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که لیزر، عوارض جانبی مانند قرمزی و التهاب را به همراه دارد، به همین خاطر معمولا پمادهای موضعی برای افراد در نظر گرفته می شود، که بهتر است جهت پیشگیری از بروز چنین عوارضی بعد از لیزر، پماد بر روی ناحیه مورد نظر زده شود.

آیا اشعه لیزر برای بدن خطرناک است؟

اشعه لیزر در واقع نوعی نور است که در طول موج متناسب با هدفی که از آن لیزر مدنظر است به کار می رود. لیزر در واقع بخشی از طول موج طبیعی می باشد که ما در طول روز به شکل نور مرئی از آن بهره می گیریم اما با فوکوس کردن و متمرکز کردن طول موج خاصی از این طیف نوری اهداف خاصی مانند از بین بردن رنگدانه های موجود در ریشه موها به شکل واقعی امکان پذیر شده است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مصطفی خدایاری

دکتر پوست، مو و زیبایی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران
درمان چاقی و پر خوری بدون دارو و رژیم لاغری بصورت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 6 =